Nowoczesne systemy pozwalające zdalnie zarządzać domem oraz wszystkimi urządzeniami stają się coraz popularniejsze wśród właścicieli domów jednorodzinnych oraz deweloperów budujących duże, innowacyjne osiedla. Warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju systemy pozwalające nie tylko ułatwić obsługę domu, ale także zarządzać jego bezpieczeństwem. Jednym z takowych rozwiązań jest system nazywany BMS – Building Management System.

BMS – co to takiego?

System zarządzania budynkiem to informatyczny system sterowania, który zainstalowany jest w budynkach. Pozwala on kontrolować i monitorować urządzenia mechaniczne oraz elektryczne w nieruchomości takie jak np. wentylacja, system zasilania, oświetlenia, systemu przeciwpożarowe oraz bezpieczeństwa. BMS łączy wszystkie te elementy w jedną całość i pozwala zarządzać nimi z poziomu jednej aplikacji.

Nowoczesny system zarządzania pozwala zaoszczędzić prawie 30% energii w budynkach komercyjnych. Ma to ogromny wpływ na zmiany klimatyczne oraz działalność gospodarczą wielu firm. Decydując się na montaż rozwiązania opartego na inteligentnym zarządzaniu budynkiem można obniżyć koszty operacyjne i koszty energii, a także zwiększyć wydajność podejmowanych decyzji odnoście strategii energetycznych. Ideą inteligentnego systemu zarządzania nieruchomością jest objęcie i automatyzację wszystkich systemów dostępnych w budynku począwszy od systemów bezpieczeństwa, a kończąc na zasadach przeciwpożarowych.

Jak działa inteligentny dom?

System zarządzania inteligentnym domem BMS

Panel do sterowania urządzeniami elektrycznymi w domu

System BMS może być wykorzystywany zarówno w dużych przedsiębiorstwach jak i w małych domach jednorodzinnych. Centrum dowodzenia dla tego rozwiązania jest magistrala, do której podłączone są wszystkie urządzenia sterujące określonymi instalacjami. Do systemu zalicza się także kompleks czujników, na podstawie których system zbiera wszelkie informacje dotyczące zagrożeń oraz nieprawidłowości w działaniu jakiegokolwiek urządzenia.

Na podstawie wszystkich zbieranych danych system automatycznie dobiera poziom, który będzie pozwalał utrzymać optymalne zużycie energii w danym momencie. Inteligentny dom to nie tylko kompleks czujników i urządzeń elektrycznych, ale także systemy, które pozwalają pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł.

Warto wiedzieć, że system zarządzania budynkiem bierze pod uwagę także montaż paneli fotowoltaicznych, które zapewniają stały dostęp do energii elektrycznej niezależnie od awarii publicznego systemu. Należy jednak pamiętać, że do działania fotowoltaiki potrzebny jest dostęp do światła słonecznego, z którego wytwarzana jest energia elektryczna.

Zalety systemu BMS

Największą zaletą inteligentnego systemu zarządzania budynkiem jest wpływ na bezpieczeństwo nieruchomości oraz znaczne podniesienie komfortu życia domowników. Nowoczesne systemy ułatwiają sterowanie wszystkimi urządzeniami elektronicznymi w budynku – nawet w 100% zdalnie z drugiej części świata. Stosowanie tego rozwiązania pozwala szybko wykryć wszelkie niebezpieczeństwa takie jak np. pożar bądź włamanie. Dodatkowo pojawia się możliwość gromadzenia danych z wszystkich zamontowanych czujników oraz ich późniejsza analiza.

System „inteligentny dom” redukuje także straty w energii elektrycznej oraz dopasowuje poziom jej wykorzystania do potrzeb budynku. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do 30% na rachunkach za energię elektryczną. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że korzystając z takowego systemu można zarządzać z dowolnego miejsca oświetleniem całego domu. Zaletą tego rozwiązania jest też fakt, że wszystkie działania sprzyjają ochronie środowiska naturalnego oraz redukcji kosztów związanych z eksploatacją budynku.

Dofinansowania i ulgi związane z systemem BMS

W ramach montażu tego typu rozwiązań można także liczyć na liczne dofinansowania oraz ulgi podatkowe ze względu na montaż przyjaznych środowisku urządzeń. W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dodatkowe środki pieniężne na montaż instalacji fotowoltaicznej, pomp ciepła oraz systemów inteligentnego domu. Montując także odpowiednie systemy termoizolacyjne można starać się także o dodatkowe ulgi podatkowe, które mają związek z przyjaznym dla środowiska budynkiem.

Warto więc inwestować w najnowsze technologie oparte na odnawialnych źródłach energii oraz systemach zarządzania nieruchomościami. Pozwala to nie tylko na wygodniejsze życie, ale także zwiększa bezpieczeństwo budynku, który zawsze może być narażony na różne niebezpieczeństwa zależne bądź niezależne od człowieka.

Dzięki licznym dofinansowaniom inwestycja w odnawialne źródła energii oraz systemy zarządzania domem zwraca się w niezwykle szybkim tempie. Zainteresowanie tematyką tego typu rozwiązań to nie tylko krok naprzód w stronę większej wygody egzystencji, ale także inwestycja w ochronę środowiska naturalnego.