Jakie są niezbędne elementy i czynności przy powstaniu tego typu konstrukcji? W budownictwie konstrukcyjnym mówi się o tak zwanym deskowaniu, inaczej szalowaniu, a więc technologii umożliwiającej osiągniecie wyznaczonego kształtu i wielkości danej hali czy magazynu. Tymczasowa konstrukcja bazuje na płaskich, połączonych ze sobą elementach. Wszystkie razem tworzą swoistą formę do kształtowania przygotowanej uprzednio betonowej mieszanki. Co więcej, poszczególne elementy takiego szalunku mogą być wykonane z różnych materiałów – drewna lub metalu. Najczęściej wyróżnia się deskowanie ścienne i stropowe.

Kolejne etapy deskowania – jak wyglądają? 

Przejdźmy jednak do szczegółów, a więc kolejnych etapów tak zwanego deskowania. Tu wszystko zaczyna się od ustawienia danej konstrukcji w miejscu, w którym planowo ma powstać budynek. Następnie ułożyć należy zbrojenie. Oczywiście wówczas, gdy konstrukcja ma być żelbetonowa. Betonową – wykonuje się bez zbrojenia. Wypełniona już mieszanką forma, musi trochę odstać. Potocznie, ten proces nazywa się dojrzewaniem betonu. Etap ten trwa od 16 do 24 godzin. Tak czy inaczej, jest to wyłącznie wstępne wiązanie mieszanki. Całkowite następuje bowiem dopiero po kilkunastu dniach. Rozdeskowanie, a więc odsunięcie szalunków, a następnie przestawienie ich w kolejne miejsce, to następny krok. W zależności od tego czy budynek ma iść w górę, czy w bok, deskowanie w tym kierunku powinno mieć swój ciąg dalszy.  Oznacza to, że mniejszym kosztem możemy budować naprawdę sporych gabarytów konstrukcje. Jest to zapewne największa zaleta systemowych szalunków – ściennych i stropowych. Poza tym tak zwane płyty szalunkowe, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością, również doskonale spisują się na placach budowy.

Szalunki stropowe, szalunki ścienne, płyta szalunkowa – Warszawa 

elementy budowy-szalunkiWszystkie powyższe informacje jednocześnie wskazują, że na budowie bazującej na mieszance betonowej,  przede wszystkim liczą się szalunki. A fakt, że wykonywane są z różnych materiałów, pozwala na precyzyjne dostosowanie ich do swoich potrzeb. Niezależnie od tego czy prowadzimy firmę, czy jesteśmy osobą prywatną, powstaje jednak pytanie – czy szalunek kupić, czy wynająć? Jeśli decydujemy się na własnościowe posiadanie, musimy liczyć się z dość dużymi kosztami, niestety. Właśnie dlatego firmy, które oferują wynajem szalunków, są dziś tak popularne. Na terenie Warszawy, ale też całego kraju działają przedsiębiorstwa, które w swojej ofercie posiadają między innymi szalunki stropowe, stemple budowlane czy podpory stropowe. A więc wszystko to, co przy deskowaniu wydaje się niezbędne.

Największe zalety wynajmu konstrukcji szalunkowych

Jak już zostało wspomniane, szalunki wiążą się z dużymi kosztami. Ich wysokie ceny dla wielu są po prostu nieopłacalne. Wyjątkiem są firmy, które często otrzymują tego rodzaju, budowlane zlecenia. Na przykład wykonywanie fundamentów lub betonowych wylewek. W sytuacji, gdy szalunki mogą być używane wielokrotnie, ich zakup może stać się rentowny.

Jeśli jednak nasza działalność nie koncentruje się na usługach tego typu, albo jesteśmy po prostu prywatnym klientem, który przymierza się do budowy domu – wynajem jest o wiele korzystniejszy. Po pierwsze, nawet kilkukrotnie wynajęcie szalunków może nadal być bardziej opłacalne, niż ich kupienie. Po drugie, po skończonej pracy nie musimy się martwić przechowywaniem materiałów, co nierzadko generuje zresztą dodatkowe koszta. Istotną kwestią jest również przewidywalne tempo zaplanowanych prac. Zazwyczaj szalunki wypożycza się na okres 30 dni. Oczywiście ich montaż może odbyć się tuż przed wylaniem betonu.