Poszukując odpowiedniego zakładu kamieniarskiego, często nie wiemy czym się kierować. Nazwy konkretnych materiałów niewiele nam mówią. Jednak chcemy by nagrobek czy inny przedmiot zamawiany u kamieniarza został ominięty przez ząb czasu.  Warto więc zastanowić się nad kilkoma głównymi aspektami.

Oferta zakładu kamieniarskiego

Wiele zakładów kamieniarskich bazuje na podobnych lub zbliżonych wzorach nagrobków. Warto więc rozejrzeć się po różnych lokalizacjach za najlepszym według nas modelem nagrobku. Należy też zwrócić uwagę z jakiego materiału proponowane są nagrobki, a także jakiego rodzaju grawery proponuje zakład kamieniarski. Kupno nagrobka to wydatek na lata, dlatego warto przemyśleć zakup i dobrać najlepszy model. Jeśli dysponujemy większą kwotą — warto sprawdzić, czy dany zakład kamieniarski posiada usługę przygotowywania nagrobków na zamówienie. Jeśli tak, zorientujmy się, czy są w stanie wykonać nagrobek, o jaki nam chodzi.

Jakość materiałów

Wśród wielu czynników, które powinny wpłynąć na naszą decyzję jest jakość, bo istnieją na przykład nagrobki, które stworzone zostały z granitu chińskiego, którego właściwości nie są odporne na działanie naszego polskiego klimatu. W naszym klimacie często dochodzi do dużych i gwałtowanych zmian temperatur. W momencie, w którym temperatura spada poniżej zera cząsteczki wody znajdujące się we wgłębieniach zwiększają swoją objętość, co prowadzi do erozji materiału.

Jakość wykonania

W każdej dziedzinie i z każdym produktem możemy zrobić wiele. Kamieniarstwo to pewnego rodzaju kunszt, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość wykonanych przez kamieniarza nagrobków. Jeśli widzimy niedociągnięcia, zaciosy czy mikropęknięcia — nie będzie to najlepszy wybór. Pamiętajmy, że nagrobki wykonane są ze skał, a te są podatne na erozję. Erozja występuje, kiedy pomiędzy warstwy materiały wejdzie woda, która zostanie później zmrożona. Lód zwiększa objętość i rozsadza skałę. Warto więc zwrócić uwagę na jakość wykonania nagrobków.

Gwarancja

Niektóre zakłady kamieniarskie dają gwarancję na swoje produkty. To wartościowa cecha, która mocno podkreśla jakość i wyróżnia zakład spośród innych. Decydując się na nagrobek z gwarancją — w przypadku jego samoistnego uszkodzenia możemy ubiegać się o wymianę lub zwrot kosztów. W ten sposób nie narazimy siebie i bliskich na kolejne koszta związane z naprawą lub postawieniem nowego nagrobka. Warto więc zwrócić uwagę na gwarancję jej długość oraz zakres.

Kostka brukowa

Obsługa klienta

Warto zwrócić uwagę na obsługę klienta w zakładzie kamieniarskim. Jeśli osoby, chcą nam doradzić i są życzliwe — współpraca dobrze się ułoży. Miejmy na uwadze, że oprócz kupna czeka nas jeszcze montaż nagrobka oraz ewentualne uwagi gwarancyjne. Warto więc, by zakład był wobec nas uprzejmy i spełniał nasze prośby. Taka współpraca ułatwi nam nie najprostsze zadanie, a także przyspieszy cały proces. Zawsze kiedy dobrze dogadujemy się z drugą osobą — sprawy załatwia się szybciej i efektywniej.

Polecenie

Warto zwrócić uwagę na rady i uwagi naszych znajomych oraz przyjaciół. Jeżeli ktoś zakupywał nagrobek w wybranym zakładzie kamieniarskim — dobrym sposobem jest porozmawianie z taką osoba i sięgnięcie do niej o poradę. Bliska osoba, która kupowała nagrobek jest już zaznajomiona z rodzajami materiałów dostępnych na rynku, a także jakością wykonania. Wie, jak nagrobek z wybranego przez nią zakładu kamieniarskiego się zachowuje i jak wygląda obsługa zakładu kamieniarskiego na przykład w przypadku gwarancji czy też samego montażu.