Pytanie jak zakotwiczyć garaż pojawia się zawsze, kiedy decydujemy się na garaże blaszane. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem są kotwy do betonu. Zakotwiczenie blaszaka do betonu to często konieczność. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakotwiczenie blaszaka do kostki brukowej, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Czym jest kotwa do betonu? Jakie ma zastosowanie? Na czym polega kotwienie w betonie?

Kotwy do betonu – do czego służą?

Kotwy do betonu są podstawowym akcesorium do montażu. Garaże blaszane, które dominują w Polsce, najczęściej są zakotwiczone właśnie przy pomocy kotwy do betonu. Jedna kotwa do betonu jest niewielka i niedroga, ale to właśnie dzięki kilku prawidłowo zainstalowanym kotwom, garaże blaszane zyskują większą odporność na uszkodzenia.

Kotwy do betonu to idealne rozwiązanie, jeśli masz garaż blaszany lub garaże blaszane i chcesz szybko wykonać mocowanie. Ponadto kotwy do betonu nie wymagają stosowania żadnych narzędzi, więc zakotwienie możesz wykonać samodzielnie. Czytaj dalej, a dowiesz się jak zakotwiczyć garaż.

Jak stosować kotwy do betonu?

Kotwy do betonu zapewniają szybki, prosty i tani montaż garażu. Dodatkowo szacuje się, że użycie kotew wymaga o 25% mniej siły, niż inne metody. Garaże blaszane, które są utwierdzone przy pomocy kotwy do betonu, posiadają specjalne klipsy rozporowe na kotwie. Po wbiciu kotwy do betonu w odpowiednio przygotowanym otworze, kotwy trzeba dokręcić. Aby garaże blaszane miały zapewnioną stabilność i prawidłowe przywarcie do podłoża, należy obserwować, czy podczas dokręcania kotwy do betonu wysuwa się korpus, który powinien rozpierać klips. To jedyny sposób, aby kotwa do betonu przylegała idealnie do ścianek otworu. Garaże blaszane, które są wspierane przez kotwy do betonu, wymagają przywiązania uwagi do momentu dokręcania.  Jest to jednak niezwykle szybki proces, dzięki któremu, kotwy do betonu są często określane jako kotwy ekspresowe.

Kotwa do betonu – o czym musisz pamiętać?

Najważniejsza rada, którą należy zapamiętać to: nigdy nie wypuszczaj z betonu żadnych prętów ani szpilek, ponieważ spowoduje to, że nigdy nie uda się trafić w odpowiednie miejsce do zakotwienia. Należy pamiętać, że garaże blaszane nie posiadają gotowych otworów w dolnej części konstrukcji. Dziury na kotwy do betonu wierci się  tuż przed zakotwieniem. Trzeba to zrobić w wybranym na garaż miejscu, gdzie garaż najlepiej przylega do podłoża.

Może się zdarzyć, że kotwy do betonu nie znajdą zastosowania. Dzieje się tak, gdy wylewka pod garażem nie jest wykonana równo i pod ścianami występują szpary. Garaże blaszane o takiej konstrukcji z dziurą między podłożem, nie będą dobrze zakotwiczone.

Jak zakotwić garaż do podłoża?

Kotwy do betonu najlepiej zakotwiczyć do betonu za pomocą atestowanych kotew trzpieniowych (kotwy opaskowe). Najchętniej wybierane są kotwy trzpieniowe, które jeśli chodzi o garaże blaszane, sprawdzają się doskonale. Kotwy do betonu zapewniają stabilną konstrukcję garażu, a jednocześnie, szybki i prosty montaż, jak i demontaż. Garaże blaszane, które często są ustawiane tylko na jakiś czas, mimo to wymagają, aby użyć dobrej jakości kotwy do betonu. Jest to szczególnie istotne dla osób, które posiadają garaże z uchylną bramą. Kotwy do betonu zawsze można odkręcić i zmienić jej położenie. Może się okazać, że należy coś podłożyć pod konstrukcję, gdy beton jest krzywy. Wtedy też kotwy do betonu okazują się najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Zatopienie w betonie elementów stalowych i przyspawanie do nich garaży zajmuje więcej czasu, a dodatkowo takie połączenie w przypadku demontażu należy rozcinać, co może być kłopotliwe i czasochłonne. Kotwy do betonu zdecydowanie mają przewagę.

Garaże blaszane CGT Bornus s.c.

Jednym z liderów w produkcji i sprzedaży garaży blaszanych jest firma CGT Bornus s.c. Prawie 20 lat doświadczenia oraz specjalne wykonane garaże blaszane pod wymiar to główne zalety CGT. Dodatkowo profesjonalny zespół doradców oraz fachowy, którzy wykonują montaż, świadczą usługi dla klientów nie tylko z Polski, ale także za granicą naszego kraju. Jeśli interesują Cię garaże blaszane, to CGT Bornus s.c. Cię nie zawiedzie.