Na pierwszy rzut oka zdawać by się mogło, że to, w którą stronę otwierają się drzwi w domu, nie ma większego znaczenia. Okazuje się, że jednak ma. W poniższym tekście powiemy, jakie.

Jak powinny otwierać się drzwi wewnętrzne?

Najważniejsze jest, aby sposób otwierania drzwi nie obniżał komfortu korzystania z pomieszczeń. Aspekt ten jest uwzględniany przez architektów już na etapie projektowania domu, przy czym ustalenia mogą ulegać zmianie np. w przypadku zmiany wielkości pomieszczeń. Ogólnie jednak chodzi o to, by drzwi nie obijały mebli, nie utrudniały wejścia do innych pomieszczeń, a korzystanie z nich nie stwarzało ryzyka np. uszkodzenia palców.

Czy prawo budowlane reguluje sposób otwierania drzwi wewnętrznych?

Może to niektórych zdziwić, lecz tak. Na szczęście regulacje dotyczą jedynie drzwi do łazienki. W myśl prawa drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz. Jest to przepis prawdopodobnie z nieco dawniejszych czasów, w których częstym przypadkiem było ogrzewanie łazienki piecykiem gazowym, którego awaria mogła prowadzić do śmiertelnego zatrucia czadem. Wówczas drzwi otwierane na zewnątrz dużo łatwiej otworzyć w celu udzielenia pomocy.

Na co zwracać uwagę przy rozmieszczaniu drzwi wewnętrznych?

Odpowiednia odległość drzwi od ściany

Dobrze rozmieszczone drzwi to takie, których otwarcie nie wymaga wkładania przesadnej siły, nie obijają się one o okna i meble, a do tego nie są one osadzone zbyt blisko ściany. Zbyt mała odległość pomiędzy drzwiami i ścianą nie pozwala otworzyć ich w pełni, co może być kłopotliwe np. podczas przenoszenia większych przedmiotów. Drzwi mogą też odbić się od ściany i uderzyć osobę wchodzącą.

Miejsce na umieszczenie futryny

Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca umożliwi eleganckie wykończenie drzwi, bez ryzyka mało estetycznego styku bezpośredniego ze ścianą. Zbyt bliska odległość pomiędzy drzwiami a ścianą prowadzi do powstawania przestrzeni, w których trudniej jest zadbać o czystość, co sprzyja gromadzeniu się kurzu, obniżającego estetykę i walory zdrowotne pomieszczenia, co ma szczególne znaczenie m.in. w przypadku alergików. 

Wygodna aranżacja pokoju

Kolejnym aspektem jest również urządzanie pomieszczenia. W przypadku, gdy masz do czynienia z małym pomieszczeniem, a umieszczenie drzwi otwieranych na zewnątrz jest możliwe, rozważ właśnie taką opcję. Chodzi o to, by nie zabierać przestrzeni niezbędnej do ustawienia niezbędnych do funkcjonowania w pokoju mebli i przedmiotów.

Odległość drzwi od okien

Sprawdź, czy drzwi nie będą zderzały się z oknami. Grozi to nie tylko nieprzyjemnymi obiciami, lecz też stłuczeniem szyby. Dochodzi również organizacja drzwi w przedpokoju. Zdarza się, że nie da się zaaranżować drzwi otwieranych do wewnątrz pomieszczenia, a wówczas otwarcie kilku skrzydeł w tym samym czasie utrudnia wejście do innego pomieszczenia, powoduje zablokowanie osoby przechodzącej, a także sprawia ryzyko przycięcia dzieci lub zwierząt.

drzwi

Wstawianie drzwi we Wrocławiu – powierz je specjalistom!

Montaż drzwi jedynie z pozoru wydaje się czynnością nieskomplikowaną. Sęk tkwi jednak w tym, że niekiedy trudności nastręcza odległość pomiędzy futryną a ścianą lub też inne problemy konstrukcyjne, w wyniku których dużo trudniej jest znaleźć wygodne rozwiązanie, dzięki któremu Ty i twoi domownicy będziecie mogli swobodnie i bezproblemowo korzystać z drzwi.

Zgłaszając się do firmy Drzwiwroc, zyskujesz dostęp do szerokiej oferty wysokiej jakości wstawiania we Wrocławiu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, spełniających kryteria drzwi antywłamaniowych, jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanej ochronie. Przedstawiamy atrakcyjną ofertę drzwi szklanych, drewnianych, ukrytych, czy też wykonanych z płyty HPL.

Potrzebujesz drzwi na wymiar?

Dzięki nam otrzymasz dokładnie takie drzwi, jakich potrzebujesz! Bez kłopotu dopasowujemy pomiary nowych skrzydeł drzwiowych do szczególnych potrzeb naszych klientów – do tego gwarantujemy Ci wyjątkowo krótki czas oczekiwania – swoje wymarzone drzwi otrzymasz od ręki.