Czasy drogiego ogrzewania węglowego lub elektrycznego powoli odchodzą do lamusa. Dzięki nowoczesnym technologiom i nieustannie doskonalonym systemom grzewczym istnieje wiele możliwości ograniczenia wydatków bez konieczności rezygnowania z przyjemnych temperatur pokojowych. W ostatnich latach pojawiło się na rynku kilka ciekawych instalacji różniących się między sobą przeznaczeniem i mechaniką działania. Ich cecha wspólna: niskie koszt utrzymania i zmniejszone rachunki. Który model wybierzesz do ogrzewania Twojego domu?

Ogrzewanie fundamentowe

Od ogrzewania podłogowego różni się tym, że nośnikiem ciepła jest woda nie jak w przypadku „podłogówki” woda. Powietrze cyrkuluje za pomocą wentylatora nagrzewając podłogę do temperatury około 22-24 stopni Celsjusza. Już taka temperatura wystarczy, żeby w dobrze izolowanym domu utrzymać komfort cieplny. To wciąż mało popularna technologia jednak niesłusznie ponieważ jak pokazuje praktyka pozwala na znaczne oszczędności.

Pompy ciepła

Taka forma instalacji jest jedną z najbardziej ekologicznych pozycji w zestawieniu. W zależności od modelu zainstalowanej pompy, może ona wytwarzać ciepło z powietrza, gruntu bądź wody. Instalacja taka składa się ze sprężarki pompy ciepłą oraz urządzenia grzewczego. System ten nie wydziela to atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Pompy ciepła nie wymagają użycia paliw, a więc nie wymagają dużych nakładów pracy w sezonie grzewczym. Oszczędności są tu więc równie wysokie, jak w przypadku wymienionych w dalszej części artykułu systemów. Ze względu na walory ekologiczne, coraz więcej osób decyduje się na instalację tego typu pomp.

Kotły kondensacyjne i pulsacyjne

Wykorzystywanie gazu do ogrzewania domu jest popularne już od wielu lat. Stare, tradycyjne kotły mogą jednak nie przynosić oczekiwanych oszczędności. Alternatywą są kotły kondensacyjne oraz kotły pulsacyjne. Te pierwsze pobierają ciepło ze spalin powstających w wyniku spalania gazu. Jest to znacznie efektywniejszy sposób, gdyż zużywa mniej energii w celu pozyskania takiej samej ilości ciepła niż w przypadku kotła tradycyjnego. Kotły kondensacyjne są też znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych, gdyż wyposażono je w zamkniętą komorę spalania która chroni domowników przed zatruciem tlenkiem węgla wydzielającym się w przypadku niedostatecznej ilości tlenu w kotle. Kotły pulsacyjne działają na podobnej zasadzie, jednak tutaj spalanie odbywa się poprzez kondensację z systemami pulsacyjnymi, a nie za pomocą palników. Choć koszty instalacji takich kotłów są bardzo wysokie (około 15 tys. złotych), koszt zużycia gazy może być zmniejszony o nawet 40% w stosunku do kotłów tradycyjnych.

Kolektory słoneczne

Panele słoneczne montowane w domach cieszą się od dawna sporą popularnością. Wykorzystywanie naturalnej energii słonecznej jest zdecydowanie najtańszą metodą ogrzewania, choć koszty jej montażu wyglądają już znacznie gorzej. Polski klimat jest znacznie gorzej przystosowany do pozyskiwania energii słonecznej niż państwa południa Europy, lecz wykorzystywanie kolektorów słonecznych jest wciąż opłacalne. Najlepszym pomysłem będzie wkomponowanie ich w układ hybrydowy, który uzupełni braki słońca innym źródłem energii. Panele słoneczne ograniczą w takim wypadku zużycie innych źródeł, a zatem również kosztów, o ponad 60%.

Układy hybrydowe

Zdecydowanie jedna z najciekawszych, a zarazem najbardziej efektywnych pozycji w zestawieniu. Układy hybrydowe to połączenie wielu urządzeń do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody. Układ hybrydowy mogą stanowić połączenia wymienionych wcześniej systemów, na przykład kotła kondensacyjnego oraz pompy ciepła. Dzięki wbudowanej automatyce, układy hybrydowe są zaprogramowane tak, by decydować o tym które źródło ma być włączone, co przekłada się na wybór najtańszej i najbardziej efektywne ogrzewanie w danym momencie.

Efektywne ogrzewanie może być jednocześnie ekologiczne i tanie. Wykorzystywanie prądu do ogrzewania domu jest skrajnie niepraktyczne w czasach, w których technologia pozwala na wykorzystywanie naturalnych źródeł energii. Teraz musisz już tylko wybrać najlepszą dla siebie opcję i podjąć odważny krok zmiany systemu grzewczego. Zadowolenie jest niemalże gwarantowane.