Powszechnie wiadomo, że żadna firma nie może istnieć bez swoich pracowników, dlatego tak ważne jest to, by zadbać o komfort pracy każdego z nich.

Niestety czasami jest tak, że pracodawcy mimo starań nie wiedzą co zrobić, by zapewnić swojemu personelowi odpowiednie warunki. Nie musi to mieć związku z traktowaniem pracowników, a sam problem może tkwić w wykonywanej pracy. Wielu ludzi cały czas chce się rozwijać i poszerzać swoje doświadczenie i nie każda firma czy wykonywany zawód może to zapewnić.

Wiele zależy również od miejsca pracy, ponieważ pracodawcy firm, w których obowiązki są wyłącznie fizyczne, będą musieli zapewnić inne predyspozycje niż na przykład w firmach biurowych. Ktoś mógłby powiedzieć, że pracownikom, którzy cały czas siedzą przy biurku, nie może być źle na stanowisku, gdyż nie wykonują oni żadnych ciężkich aktywności ani nie narażają swojego życia, jak ma to miejsce w innych zawodach. Takie myślenie sprawia, że biurokraci są często lekceważeni na rynku pracy, jednak warto zauważyć fakt, że praca umysłowa w dzisiejszych czasach może być dużo cięższa i bardziej mozolna.

Dlatego dla każdego pracodawcy powinno być równie istotne to, by stanowisko pracy było jak najbardziej komfortowe dla pracowników czy w piekarni, czy w biurze, czy w szkole. W jaki sposób można ten komfort zapewnić?

  • Przede wszystkim firma powinna spełniać wszystkie wymagania BHP dotyczące czystości i bezpieczeństwa pracy, niezależnie od miejsca jej wykonywania.
  • Wykonywany zawód nie powinien w żaden sposób szkodzić człowiekowi, czy to pod kątem fizycznym, czy psychicznym. Wyjątkiem są oczywiście górnicy czy policjanci.
  • Dla większości pracowników istotne są przerwy od pracy. Wiadomo, że nikt nie zgłosi na przykład zbyt krótkich przerw na lunch, dlatego to właśnie pracodawca powinien mieć na względzie to, że każdy człowiek co jakiś czas musi odpocząć od wykonywanej czynności.
  • Warto poruszyć również kwestię komfortu pracy przy biurku, ponieważ, mimo że jest ona coraz bardziej popularna, to jednak nadal potrzeby pracowników są tutaj lekceważone. Mało który pracodawca wie, że na przykład odległość krzesła od biurka powinna być odpowiednio wymierzona; podobnie jest z umiejscowieniem monitora na biurku. Wiadomo, że w znacznej mierze to od pracowników zależy, jak będą siedzieć na swoim miejscu pracy, natomiast powinni oni być informowani o tym, że długie siedzenie, czasem nawet do 10 godzin w jednej pozycji jest bardzo niekorzystne dla kręgosłupa. Dodatkowo ciągłe spoglądanie na monitor może znacznie pogorszyć wzrok. Ten problem może już rozwiązać pracodawca, ponieważ zainwestowanie w sprzęt, który nie emituje tak bardzo promieniowania UV, leży już wyłącznie po jego stronie.
  • Z dbaniem o wzrok łączy się również kwestia zapewnienia odpowiedniego oświetlenia. Czy to w gabinecie, na hali produkcyjnej, czy na biurku lampy nie powinny mieć jaskrawego, zimnego odcienia, ponieważ długie przebywanie w pomieszczeniu z takim oświetleniem może prowadzić nie tylko do pogorszenia wzroku, ale też do innych chorób z nim związanych.
  • Dodatkową zaletą pracodawcy są bonusy dawane w pracy. Niezależnie od tego czy jest to karta na siłownię, czy premie kwartalne, to dzięki takim małym prezentom pracownicy mają świadomość tego, że opłaca im się zostać dłużej w firmie; zwłaszcza jeśli bonusem jest ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ wszelkie problemy z postawą czy jakiś wypadek na stanowisku lub nawet problemy ze wzrokiem nie powinny być opłacane wyłącznie przez pracownika jeśli to poprzez pracę doznaje jakichś uszczerbków na zdrowiu.

oświetlenie miejsca pracy

Można zatem zauważyć, że aby zapewnić pracownikom dobre warunki pracy, nie trzeba robić za wiele. Wiadomo, że im bardziej wymagająca praca, tym ludzie będą oczekiwać więcej od pracodawcy, natomiast już zwykłe wydłużenie przerw, spełnianie wymagań BHP, w tym norm oświetlenia na stanowisku pracy lub specjalne premie, są czymś, co na pewno każdy pracownik zauważy i doceni.

Jak wiadomo, komfort pracy jest zależny od jej rodzaju, jednak nad kwestiami poruszonymi wyżej powinien zastanowić się każdy pracodawca, dzięki czemu ma on szansę zatrzymania pracowników w firmie na dłużej, a jeśli tak się nie stanie, to na pewno będą oni ją długo wspominać jako komfortową i przyjemną.