Budując dom czy remontując mieszkanie, nierzadko decydujemy się na kupno nowych okien lub wymianę tych zużytych i starych. Rynek daje nam szeroką ofertę dostępnych modeli, dlatego z całą pewnością każdy, nawet najbardziej wymagający klient jest w stanie wybrać model, który mu odpowiada. Uczciwe i sprawdzone firmy, które zaopatrują klientów indywidualnych i firmowych w najwyżej jakości produkty zwracają uwagę na ważną, lecz często pomijaną kwestię w tym zakresie – zakup nowych okien, nie oznacza że nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, czy konserwacji

Jakie korzyści daje nam konserwacja okien?

Choć współczesne okna charakteryzują się długą żywotnością i bardzo wysoką odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, samo ich mycie nie jest wystarczające, by przez lata cieszyć się nimi w nienaruszonym stanie. Żeby okno wyglądało estetycznie i funkcjonowało bez problemów musimy poddawać je regularnej konserwacji. Dopiero odpowiednie zabiegi w jej zakresie przełożą się na zadowalający efekt utrzymujący się wiele sezonów. Konserwacja okien, to po pierwsze odpowiednie płyny i środki czyszczące, a po drugie czynności powtarzane sporadyczne lub nawet raz do roku – jednak na tyle istotne, że ich pominięcie może mieć dla nas przykre konsekwencje.

Konserwacja okien – podstawy

Podstawę stanowi tu unikanie żrących płynów do czyszczenia powierzchni ramy. Do tego celu najlepiej zastosować zwykły, delikatny płyn do mycia naczyń. Z kolei plamy i zabrudzenia, które wyjątkowo trudno usunąć należy potraktować specjalistycznym środkiem czyszczącym.

Myjąc okna nie można zapominać też o ich zewnętrznych elementach. Osadzający się na nich piasek, brud, cząsteczki smoły i zanieczyszczenia organiczne, stanowią nieczystości bardzo trudne do usunięcia, dlatego one również powinny zostać zmyte specjalistycznymi płynami.

Nikomu nie trzeba też tłumaczyć, że wszystkie zamontowane w domu okna powinny być regularne otwierane. Nie tylko sprzyja to wietrzeniu pomieszczeń i dopływie świeżego powietrza, ale uniemożliwia też osadzanie się pleśni, która powstaje w wyniku długo utrzymującej się wysokiej wilgotności powietrza.

Konserwacja okien

Konserwacja okien – zalecenia szczegółowe

Przynajmniej raz w roku pamiętać należy również o impregnacji okuć, po to aby te zachowały swoją sprawność. Warto wtedy sprawdzić także uchwyty. Nie można bowiem pozostawiać ich luźnych, a dokręcenie śrub, które znajdują się pod zaślepką to przecież kilka minut pracy. Systematycznie należy także czyścić otwory drenażowe, bo to one stanowią warunek konieczny prawidłowego odwadniania powierzchni okna. A w celu utrzymania elastyczności uszczelek trzeba co jakiś czas zakonserwować je przy użyciu specjalnego preparatu. Jeśli zaniedbamy tą kwestię, a woda opadowa zacznie przedostawać się do pokoju, uszczelkę trzeba niestety wymienić.

Kiedy jest najlepszy czas na konserwację okien?

Z całą pewnością najlepszym czasem na konserwację okien jest wiosna i lato. Ciepłe miesiące oznaczają w większości słoneczną i bezdeszczową pogodę, co sprzyja przywróceniu im sprawności i blasku po zimie. Tą czynność najlepiej powtórzyć jednak również przed zimą, by sprawdzić czy okna będą w stanie chronić nas w sposób wystarczający podczas chłodów, a niekiedy i mrozów. Musimy w końcu pamiętać o tym, że okna w sposób szczególny narażone są na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, a ich konkretne elementy cały czas ulegają eksploatacji.

Przeprowadzanie regularnych przeglądów i szybkie reagowanie na wszelkie usterki pomaga zachować im sprawność i pierwotne właściwości. Wiele firm na rynku oferuje również profesjonalną konserwację oraz przegląd techniczny zamontowanych okien, a jedną z nich jest niewątpliwie firma Atos z Lublina, która od 1955 roku zaopatruje klientów w najwyższej jakości produkty i przeprowadza okresową konserwację.