Prace nad remontem mieszkania zmierzają ku końcowi. Oczami wyobraźni już zaczynamy widzieć ustawione meble, nastrojowe oświetlenie i kwiaty w doniczkach… Zanim to jednak nastąpi, potrzebne są jeszcze prace wykończeniowe, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się pięknie wyremontowanym mieszkaniem przez długie lata. Czym jednak są prace wykończeniowe i co mogą obejmować?

Zakres prac wykończeniowych – lepsza jakość wnętrza

Pod prace wykończeniowe podciągnąć można wiele czynności. Można mówić o układaniu instalacji (gazowej, kanalizacyjnej, wodnej itd.), lecz miano „prace wykończeniowe” pasuje bardziej do tzw. kosmetycznych poprawek, mających na celu podniesienie poziomu estetyki pomieszczenia. Przykładowe prace to m.in.:

  • montaż ścian działowych,
  • malowanie ścian, sufitu,
  • układanie paneli i listew podłogowych,
  • konstruowanie podwieszanych lub napinanych sufitów,
  • kładzenie tapety.

Wiele prac wykończeniowych można bez najmniejszego problemu wykonać samodzielnie. Czasami, gdy nie mamy pewności co do swoich talentów budowlano-dekoracyjnych, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dużym zainteresowaniem cieszy się firma wykończeniowa z Wrocławia STYLBUD, która oferuje kompleksowe usługi wykańczania wnętrz. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pomoc ekspertów w swojej dziedzinie, czy też postanowimy samodzielnie wykończyć mieszkanie, warto pamiętać o tym, że wykonywanie poszczególnych prac czasem musi przebiegać w pewnej kolejności.

Kolejność wykonywania poszczególnych prac wykończeniowych

Gdy instalacje podstawowe są już wykonane, posadzki zalane, wnętrze czeka na prace wykończeniowe. W pierwszej kolejności warto przejść do tynkowania, przy czym nie jest ono wskazane w okresie zimowym, kiedy to woda na ścianach nie będzie odparowywać, lecz zamarzać. Kolejność tynkowania również jest ważna: zaczynamy od sufitu, potem przechodzimy do ścian. W międzyczasie, jeśli planowany jest montaż ścianek działowych, jest to dobry moment, by się nimi zająć, gdyż od razu możemy przejść do otynkowania.

prace wykończeniowe we WrocławiuKolejnym etapem jest wykonanie zabudowy lekkiej, jeśli mamy taką w planie. Chodzi głównie o podwieszany sufit. Jeśli zdecydujemy się na wersję napinaną, fachowcy przeprowadzą montaż w zaledwie kilka godzin, bez dodatkowego bałaganu. Sufit podwieszany nie wymaga szpachlowania, co generuje dużą oszczędność czasu. Kolejnym krokiem jest szpachlowanie ścian, szczególnie tych, które zostaną później pomalowane. Nie jest wymagane szpachlowanie ścian, na których położone będą płytki. Później przychodzi czas na zagruntowanie ścian, co je wzmocni i zapobiegnie ich odparzaniu. Dalsze prace to już właściwie zabiegi kosmetyczne.

Teraz przychodzi dobry moment na zakładanie paneli i listew podłogowych, malowanie ścian i wszelkie wykończeniowe drobiazgi. Warto też pamiętać o tym, że w zależności od sytuacji kolejność wykonywanych prac musi ulec zmianie z pewnych powodów, lecz jeśli dokładnie wiemy co robić, lub zwróciliśmy się do zawodowców, zmiany takie nie będą oznaczały najmniejszego problemu.

Właściwe wykonanie prac wykończeniowych gwarancją sukcesu

Dobrze zrobione mieszkanie to nie tylko prawidłowe wykonanie podstawowych prac. Coraz większy nacisk na stylową aranżację wnętrz wymusza rozwój nowych rodzajów prac wykończeniowych, o których dawniej nawet nie słyszeliśmy. Efektowne oświetlenie, stylowe sufity i eleganckie ścianki działowe to dzisiaj chleb powszedni. Powierzenie owych prac w fachowe ręce zapewnia nam prawidłowe ich wykonanie i pełen spokój o efekt. Warto o tym pamiętać podczas remontu mieszkania.