Bardzo często po remoncie lub przeprowadzce pozostają nam stare, niepotrzebne meble, z których nie mamy zamiaru już korzystać. I tu pojawia się kłopot – co z nimi zrobić? Trudno się ich pozbyć z powodu ich dużych gabarytów i nieporęczności. Można wystawić ogłoszenie na jednym z wielu bezpłatnych serwisów ogłoszeniowych i zapronować ich oddanie za darmo, w zamian za samodzielne odebranie mebla z domu.  Wtedy prywatna osoba przyjeżdża i odbiera stary, niepotrzebny mebel. Problem pojawia się, gdy tych mebli mamy kilka – rzadko zdarza się, by znaleźć chętnego na dwie kanapy, szafę, krzesło i łóżko. Dodatkowo nie mamy gwarancji, że pozbędziemy się ich w szybki sposób. Może minąć parę dni, tydzień, lub niekiedy nawet więcej, zanim znajdzie się jakiś chętny, a zbędne meble wciąż będą u nas zalegać zabierając miejsce.

Usługa wywozu mebli

Na szczęście istnieje możliwość zamówienia usługi wywozu mebli, najczęściej pełnionej na dwa sposoby: można albo zamówić kontener, do którego załadowywane są zbędne meble a następnie wywożone, wtedy płacimy za wynajem kontenera, koszt przewozu i tak dalej, albo pakowne auto – wtedy usługa bywa nawet darmowa, gdy meble są w nie najgorszym stanie. Niektóre firmy oferujące wywóz mebli bez użycia kontenerów są gotowe dopłacić, jeżeli nie widać na nich wielu śladów użytkowania.

Meble wywożone konteneramiwywóz meblii najczęściej trafiają na składowisko, gdzie następnie są utylizowane w bezpieczny dla środowiska sposób i recyklingowane, aby uzyskać z nich drewno – jest to niezbędne dla dbania o środowisko naturalne ponieważ badania naukowe dowodzą, że jedna tona odzyskanego drewna przyczynia się do zmniejszenia wydzielanego CO2 do atmosfery o dwie tony.  Dodatkowo, odpowiednio zrecyklingowane meble służą niekiedy jako źródło energii (poprzez spalanie), dzięki czemu oszczędzane są rosnące drzewa.

Sprzedaż starych mebli

W przypadku wywozu mebli samochodami, meble te są potem najczęściej sprzedawane. Jest to więc dobra propozycja do osób przywiązanych do swoich mebli, dla których niestety nie ma już miejsca w mieszkaniu – myśl, że takie meble będą służyć innym, zamiast zostać zrecyklingowane może być pocieszająca. W przypadku mebli znajdującym się w bardzo dobrym stanie, firmy odbierające proponują niekiedy dopłatę. Wciąż jest to nieco mniej opłacalne niż sprzedaż tych mebli, jedna z pewnością oszczędza nam sporo czasu, bowiem bardzo często meble odbierane są już tego samego dnia, zaś czekając na potencjalnego kupca tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jak długo niepotrzebne meble będą nam jeszcze przeszkadzać.

Alternatywną do powyższych opcją jest samodzielnie zniesienie niepotrzebnych mebli w okolice najbliższych kontenerów śmieci, na przykład na podwórku osiedla, którego mieszkamy. Meble takie znikają najczęściej w ciągu paru dni, służąc pewnie nowym właścicielom.