W wielu dziedzinach przemysłu malowanie hydrodynamiczne jest kluczową techniką powlekania danych produktów lub ich części farbą. Wykorzystanie tej metody wiąże się z wieloma korzyściami i gwarantuje szybkie i precyzyjne pokrycie.

Na czym polega malowanie hydrodynamiczne?

Malowanie hydrodynamiczne, nazywane również wysokociśnieniowym jest popularnym sposobem pokrywania powierzchni farbą, który jest wykorzystywany wielu gałęziach przemysłu. Urządzenie stosowane do natrysku hydrodynamicznego – agregat hydrodynamiczny, zasysa farbę lub konkretny wyrób malarski przystosowaną pompą, a następnie tłoczy ją przewodem do ujścia w specjalnym pistolecie. Dysza posiada zazwyczaj otwór wielkości od 0,1 do 2 mm. Farba zostaje rozpylona w momencie przekroczenia przez nią prędkości krytycznej. Malowanie hydrodynamiczne stosowane jest do pokrywania farbą elementów stalowych i zazwyczaj jest wykorzystywane do pracy z dużymi powierzchniami o prostym kształcie. Niekiedy urządzenia do malowania hydrodynamicznego wykorzystuje się do nakładania powłok cieczy o dużych gęstościach. Technika ta sprawdza się min w przemyśle stalowym, przy produkcji statków, wagonów kolejowych, w warsztatach malarskich czy przy nakładaniu powłok przeciwpożarowych.

Jakie są korzyści związane z wykorzystaniem techniki malowania hydrodynamicznego?

Malowanie hydrodynamiczne niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego tak często wykorzystywane jest w przemyśle. Zwłaszcza w przypadku konieczności pokrywania farbą większych powierzchni metoda ta sprawdza się idealne. Wykorzystując malowanie hydrodynamiczne rozpylana jest optymalna ilość farby, która gwarantuje równomierne pokrycie. Farba wystarcza na dłużej co wiąże się ze sporą oszczędnością zwłaszcza w przypadku funkcjonowania większych fabryk czy zakładów produkcyjnych. Farba nie musi być często uzupełniania co również usprawnia cały proces produkcyjny, podczas którego zostaną wyeliminowane niepotrzebne przerwy. Zaletą malowania hydrodynamicznego jest także niewielka ilość rozpylanej mgły oraz jednolity strumień natrysku. Ze względu na minimalne zużycie powietrza energia potrzebna do przeprowadzenia procesu zostaje lepiej wykorzystywana. Malowanie hydrodynamiczne jest niezwykle wydajne i może przekładać się nawet na pomalowanie do 800 metrów kwadratowych w ciągu 1 godziny. Należy pamiętać, ze wyjątkowa szybkość nie przekłada się na obniżenie jakości pokrycia powierzchni. Z malowania hydrodynamicznego chętnie korzystają zarówno większe przedsiębiorstwa jak i małe firmy. W przypadku rozbudowanych zakładów produkcyjnych często stosowane są automatyczne maszyny, które sprawnie rozpylają farbę nawet na bardzo dużych powierzchniach. W przypadku mniejszych biznesów prace te wykonywane są ręcznie przez przyszkolnych pracowników. Wówczas technika malowania jest niezwykle ważna, a każda pomyłka pracownika pozostawia ślad na pokrywanej przez pracownika powierzchni.

Jakie warunki powinny panować podczas przeprowadzania prac malarskich?

Aby prace malarskie mogły być efektywnie przeprowadzane należy zapewnić odpowiednie warunki otoczenia. Optymalna temperatura powinna mieścić się w granicach od 5 do 25 stopni Celsjusza. Równie istotna jest wilgotność, która nie powinna być ani za wysoka ani za niska. Najlepsze efekty osiąga się przy względnej wilgotności powietrza wynoszącej do 85%. Zbyt wysoka temperatura może spowolnić tempo schnięcia powierzchni lub przyczynić się do nierównomiernego rozkładu farby.

kolejna cegła w murze

 

Jak malować hydrodynamicznie ?

Malowanie metodą hydrodynamiczną nie jest procesem skomplikowanym. W zakładach produkcyjnych zazwyczaj stosuje się maszyny zaprogramowane do pokrywania części składowych towaru warstwą farby, jednak w przypadku mniejszych przedsiębiorstw lub wykorzystania malowania hydrodynamicznego na własny użytek koniecznie należy pamiętać o pewnych zasadach. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie warunki panujące w miejscu pracy. Przed rozpoczęciem malowania należy zakryć wszystkie części, których nie planujemy pokryć warstwą farby. Można wykorzystać w tym celu np. taśmę malarską. Aby możliwe było równomierne nakładanie farby koniecznie należy wstrząsnąć pojemnikiem z farbą lub wyrobem, który planujemy rozpylić. Należny również dokładnie przygotować agregat, którym farba zostanie nałożona na daną powierzchnię. Urządzenie powinno zostać napełnione odpowiednią ilością farby, tak aby starczyła ona na wykonanie całej pracy bez konieczności uzupełniania zbiornika. Dzięki temu zachowamy ciągłość pracy i nie doprowadzimy do powstania zacieków lub niechcianych smug. Przed rozpoczęciem pracy należy przetestować dyszę na próbnym elemencie np. na kartonie. Pistolet należy trzymać od 15 do 20 cm nad malowaną powierzchnią, a podczas pracy nie warto robić przerw gdyż grozi to powstaniem plam.