Sklejka jako naturalny zamiennik drewna ma wiele zalet i właściwości. Czym cechuje się sklejka i jak ją można wykorzystać?

Sklejka to profesjonalny cienki materiał, który wykonany jest z kilku warstw płatów drewnianych, czyli forniru. Pomimo szeregu swoich właściwości i zalet, sklejka drewniana była do niedawna niedoceniana przez amatorów, jak i zawodowców. Obecnie można zaobserwować stale rosnące zainteresowanie tym materiałem. Sklejka może być wykonana z różnych gatunków drzew – najczęściej można spotkać sklejkę z brzozy, buku oraz olchy. Fornir pozyskuje się także z drzew egzotycznych. Różnorodność oraz najwyższa jakość sklejki drewnianej to nie jedyne zalety tego materiału. Co można wykonać ze sklejki i jakie są jej rodzaje? W tym artykule odpowiadamy na pytania.

Sklejka drewniana – zalety

Sklejka drewniana, niezależnie od typu drewna z jakiego została wykonana, cechuje się wysoką wytrzymałością i odpornością. Dodatkowo, sklejka w każdym pomieszczeniu prezentuje się bardzo estetycznie. Jej naturalny kolor oraz wzór słojów na panelach wprowadza niepowtarzalny klimat do kuchni, salonu czy pokoju dziecięcego i nie tylko.

Główną zaletą sklejki jest jej niska cena. Płyty z forniru o różnej grubości i kształcie są dostępne w naprawdę przystępnych cenach. Sklejka, pomimo niskiej ceny, wyróżnia się wysoką jakością. Ten drewnopochodny materiał jest naturalny, bardzo wytrzymały i odporny. Warto również dodać, że sklejka wprowadza do pomieszczeń estetykę. Zalety sklejki drewnianej przekładają się na jej wygodną i komfortową eksploatację w prywatnym mieszkaniu, jak i w lokalach użytkowych, biurach, i nie tylko.

Zastosowanie sklejki drewnianej

Sklejkę drewnianą wykorzystuje się między innymi do produkcji mebli, dodatków do mebli, akcesoriów i ozdób. Poza tym sklejka może znaleźć zastosowanie również w przypadku projektowania podłogi czy jako pokrycie ścian. Sklejka jest bardzo uniwersalna i można ją wykorzystać zarówno w nowoczesnych, jak i w tradycyjnych wnętrzach. Materiał ten sprawdzi się z dodatkami w różnym stylu i będzie współgrał z żywą oraz stonowaną kolorystyką. Uniwersalność oraz szerokie zastosowanie to tylko niektóre z powodów, które wpływają na wzrost jej popularności.

meble drewniane

Istnieje wiele branż, które stosują sklejkę drewnianą. Ze sklejki wykonać możemy meble ozdobne oraz funkcjonalne, panele podłogowe, pokrycie ścian, czy nawet ozdoby i akcesoria. Dodatkowo ze sklejki możemy wykonać różnorodne gadżety i pamiątki. Sklejka nadaje się również w przypadku produkcji ścianek wspinaczkowych czy wyposażenia szaf, a także innych mebli.

Rodzaje sklejki drewnianej

Płyty z cienkich warstw drewna są dostępne w wielu odsłonach. Sklejkę można uzyskać z drzew iglastych lub liściastych. Rodzaje sklejki dzielą się także na typ klejenia. Dzięki temu możemy uzyskać popularną sklejkę suchotrwałą lub wodoodporną. Znaczny wzrost zainteresowania sklejką przyczynił się do tego, że dziś możemy dostać również płyty antypoślizgowe do wykorzystania w kuchni, łazience oraz w lokalach użytkowych.

Trzeba również dodać, że sklejka jest dzielona ze względu na wymiary oraz grubość. Zazwyczaj ma ona kilka milimetrów, jednak grubość forniru może zaczynać się od kilku dziesiątych milimetra. Najpopularniejszym wymiarem sklejki jest 3mm. Grubość sklejki może być bardzo różnorodna – od grubości zależy to, do czego ją wykorzystamy. Na stronie sklejka-krakow.pl zamówić można sklejkę na wymiar, w arkuszach oraz w formatkach. Dzięki temu sklejka może zostać idealnie dopasowana do potrzeb klienta i doskonale spełniać swoją rolę.