Budynki, które budujemy współcześnie swoją ergonomicznością i prędkością powstawania zdecydowanie różnią się choćby od tych powstających jeszcze wiek temu. Wzrosło zapotrzebowanie na budowle specjalistyczne, a co za tym idzie — znacznie wzrosła prędkość budowania. Mimo wszystko wciąż czerpiemy z technik używanych od wielu lat np. technik szalowania.

Z upływem czasu zmienił się sposób szalowania i zwiększyła precyzja, jednak potrzeba wciąż jest ta sama. Czy opłaca się wynajmować szalunki? W tym tekście postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Szalunki drewniane

Budując niewielki dom jednorodzinny najczęściej nie zależy nam tak bardzo na szybkim postawieniu domu, ale na precyzji jego wykonania. Wciąż bardzo popularnym sposobem szalowania podczas budowy domu jest szalowanie przy pomocy drewnianych szalunków.

Dom jest stosunkowo małym budynkiem, więc nie zużyjemy do jego szalowania tak wielu desek, jak wtedy gdy szalujemy przyszły biurowiec. Mimo wszystko należy zastanowić się, czy owe rozwiązanie jest najekonomiczniejsze.

Do postawienia szalunków drewnianych potrzebujemy wiele czasu, ponieważ każdą deskę musimy ułożyć samodzielnie. W dodatku szalunki drewniane potrzebują drewnianych wsporników. Jeśli przekalkulujemy drewno potrzebne do szalowania oraz ilość pracowników do pomocy i czas, jaki poświęcą na szalowanie, może okazać się, że opłaca się wynajem specjalistycznych szalunków budowlanych.

Gotowe szalunki ścienne i stropowe

Szalowanie dużych powierzchni np. pod biurowce jest czasochłonne, a każdą godzinę pracy warto przemnożyć przez liczbę pracowników, którzy spędzają swój czas przy budowie. Dlatego warto wybrać gotowe szalunki. Zapewniają one precyzję, a dodatkowo szybko i w łatwy sposób można je rozłożyć.

szalunki

Czyszczenie gotowych szalunków również nie sprawia większego problemu. Dodatkowo jeśli wybierzemy płyty szalunkowe topolowe — unikniemy przenikania wilgoci, ponieważ zostały pokryte specjalnym akrylem. Jeżeli chcemy, by beton po ściągnięciu płyt  szalunkowych wyglądał idealnie, zaleca się skorzystanie z trójwarstwowych płyt świerkowych.

Materiały, z których są wykonane ułatwiają transport i nie wymagają użycia dźwigu. Tworząc budynek warto wziąć pod uwagę, z jakich szalunków chcemy skorzystać. Można skorzystać ze standardowych szalunków ściennych typu Tekko. Jeżeli potrzebujemy wytrzymalszych — zaleca się Mini Box.

Po dobraniu sprzętu, warto przemyśleć ile szalunków i w jakich odstępach będzie nam potrzebnych. A następnie zastanowić się nad jedną z dwóch opcji — zakup lub wynajem.

Wynajem szalunków

Wynajem szalunków wskazany jest przede wszystkim firmom, które rzadko potrzebują szalowania budynków. Nie ma sensu zakupować szalunków, jeżeli w zestawieniu wynajem a zakup kwoty są zbliżone. Przede wszystkim dlatego, że zakupione szalunki trzeba później magazynować.

Jeżeli postawimy na wynajem, firma pomoże dopasować najlepsze szalunki do naszych warunków pracy. Dodatkowo specjalistyczne firmy, które zajmujące się wynajmem szalunku zapewniają całe zaplecze potrzebne do ich montażu. Dzięki temu nie tylko ominie nas cała gama procedur związana z zakupem szalunków. Dodatkowo będziemy mieć pewność, że szalunki są sprawdzone i posiadają wszystkie potrzebne certyfikaty.

Kupno szalunków

Jeśli po przekalkulowaniu kosztów okazuje się, że kupno szalunków staje się najlepszym wyborem, warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość podpór, dźwigarów, trójnogów, sklejek szalunkowych i innych niezbędnych narzędzi. Należy też wziąć pod uwagę powierzchnię magazynową potrzebną do przechowania sprzętu, kiedy nie będziemy z niego korzystać.

Najbardziej opłacalnie będzie, gdy kupimy odpowiednią ilość szalunków, tak by ciągle dla nas pracowały, a potrzeba magazynowania była minimalna. Wybierając szalunki, które mają pracować dla nas przez kilka sezonów, warto dobrać takie, do których nie będzie potrzeby używania żurawia, by zminimalizować koszty. W dodatku oprócz zakupu nowych szalunków możny zdecydować się na wykupienie używanych.

Dobór szalunków na budowę jest mocno zindywidualizowaną kwestią. Decydując się na kupno czy wynajem warto zastanowić się — jak długo będziemy z nich korzystać. Jeżeli szalunki mają stanowić nasze narzędzie epizodycznie — zdecydowanie warto wynająć je od wyspecjalizowanej firmy, bo w ten sposób zapewniamy sobie też wsparcie.

Jeżeli zdecydujemy się na kupno szalunków, warto zasięgnąć rady producenta lub sprzedawcy, by wybrać najbardziej uniwersalny model. Dodatkowo zapewnić sobie przestrzeń do magazynowania narzędzi.