Hartowanie to popularny proces, w wyniku którego otrzymujemy o wiele bardziej odporne i mocniejsze szkło. Proces ten odbywa się na zasadzie znacznego rozgrzania szkła, najczęściej do temperatury sięgającej ponad 600°C. Następnie należy schłodzić szkło do temperatury pokojowej. Proces ten nie trwa długo, jednak jego skutki w sposób znaczny wpływają na jakość szkła. Hartowane szkło jest więc o wiele mocniejsze i mniej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia różnego rodzaju. Oprócz jakości szkła, istotna jest również jego grubość. Szkło tego typu znajduje swoje zastosowania w wielu miejscach – w pojazdach, domach mieszkalnych oraz w publicznych przybytkach. Dzięki dokładnemu opracowaniu tego procesu, mamy dziś możliwość korzystania ze szkła najwyższej jakości.

Zalety użycia szkła hartowanego

Przede wszystkim, szkło hartowane jest o wiele mocniejsze niż szkło zwykłe. Może ono bowiem wytrzymać ekstremalne temperatury – od -50°C do +200°C. Jest to ważna zaleta, zwłaszcza jeżeli montujemy szklane panele jako ściany w naszym domu. Dodatkowo, hartowane szkło stanowi odpowiednio mocną ochronę – jest ono znacznie mniej podatne na uszkodzenia wszelkiego rodzaju. Warto również pamiętać o tym, że szkło hartowane nie stanowi znacznego ryzyka skaleczenia się w przypadku rozbicia się szyby. panele szklaneSzkło tego rodzaju bowiem rozpada się na kawałki, przez co wyklucza się ryzyko skaleczenia. Ponadto, hartowane szyby, które pełnią funkcję ścian – panele szklane –  doskonale izolują dźwięk oraz zapachy i temperaturę. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do umieszczania w takim szkle małych otworów lub elementów takich jak zawiasy, klamki lub zamki. Jednak żeby zrobić to stylowo warto zlecić taką usługę architektowi wnętrz.

Szkło hartowane w domu

Dzięki możliwościom, jakie obecnie udostępnia nam rynek światowy, mamy szansę zakupić szkło hartowane w postaci paneli, które pełnią rolę ścian. Wielu ludzi decyduje się na zakup paneli oraz ścian z hartowanego szkła, ze względów wizualnych. Szkło i konstrukcje wykonane w części lub w całości ze szkła prezentują się ekskluzywnie i elegancko, a szkło hartowane dodatkowo zapewnia nam świetną jakość i trwałość takich konstrukcji. Różne są projekty domów zawierających szklane elementy. Często są to tylko werandy, balkony lub niektóre pomieszczenia w domu. Jednak, gdy dom składa się w całości ze szkła, konieczny jest wybór najlepszego szkła, by szklane ściany mogły chronić pomieszczenia i domowników przed zimnem, gorącem lub ekstremalną pogodą.

Użycie tego rodzaju szkła do biura i sklepu

Warto zwrócić uwagę na to, że w galeriach handlowych witryny sklepów wykonane są w całości ze szkła w celu wyeksponowania towaru. W biurach natomiast szklane boksy czy oddzielne pomieszczenia najczęściej wykonywane są ze szkła hartowanego, by zapewnić odpowiednią izolację od zapachów i dźwięków. Dodatkowo, ten rodzaj szkła sprawdzi się w wielu innych przypadkach pomieszczeń i budynków. Zastosowanie szkła jest opłacalne dla właściciela danego gmachu.