Żwir to naturalny materiał, w którego skład wchodzą różnego rodzaju drobne skały i minerały. Jego zastosowanie, zależnie od średnicy ziaren żwiru i właściwości poszczególnych jego gatunków jest dziś bardzo szerokie. W budownictwie najczęściej wykorzystuje się żwir o średnicy od 2 do 63 mm, choć na rynku możliwe jest również uzyskanie znacznie grubszego żwiru. Wydobywanie go odbywa się zwykle z dna rzek lub morza, a także różnego rodzaju żwirowni. Ten szczególny rodzaj materiału budowlanego to jednak nie tylko funkcjonalność – dziś żwiru używa się również w celach dekoracyjnych w przydomowych ogródkach, podmiejskich działkach, a nawet na cmentarzach. Czym charakteryzuje się żwir i jakie są jego najpopularniejsze zastosowania?

Podstawowe rodzaje i zastosowania żwiru w budownictwie

Żwir to materiał, który często spotyka się podczas różnego rodzaju prac budowlanych. Jednym z jego podstawowych zastosowań jest produkcja cienkich i średniej grubości wylewek betonowych. Do tego celu najlepiej sprawdzi się drobny żwir rzeczny o frakcji wielkości od 2 do 8 mm. Dzięki tak małej średnicy żwir ten pozwala na uzyskanie stosunkowo gładkiej i równej powierzchni wylewki, a dzięki możliwości pozyskania go w wielu wariantach kolorystycznych, żwir ten nadaje się również jak element wykończeniowy różnego rodzaju ścieżek oraz elementów dekoracyjnych w ogrodach i dojściach do posesji. To jednak nie jedyny wariant grubości żwiru, który spotyka się dziś dość powszechnie. Ten o grubości frakcji od 8 do 16 mm jest bardzo często stosowanym materiałem do wytwarzania średnich i grubych wylewek. To on wykorzystywany jest do wykonywania fundamentów budynków, tworzenia betonowych schodów, elementów konstrukcyjnych, a nawet stropów budynków. Wiele specjalistycznych firm budowlanych korzysta w swoich pracach właśnie z grubszego rodzaju żwiru, polegając na jego stosunkowo niskiej cenie i wysokiej wytrzymałości.

Ozdobny żwir

Żwir może również pełnić funkcję ozdobną. Kolorowe ziarna wyglądają niesamowicie i doskonale sprawdzą się na przykład jako nasypka na podjazd.

Grubsze żwiry rzeczne o frakcji do 32 mm znajdują szerokie zastosowanie w melioracji ogrodów oraz podczas wysypywania wszelkiego rodzaju podjazdów i ścieżek wokół domów. Żwiry o tak dużej grubości wyglądają ciekawie i estetycznie, a przy tym są doskonałym uzupełnieniem dla dekoracji wykonanych z pomocą drobniejszego żwiru. Żwiry o frakcji do 32 mm wykorzystuje się też przy budowie przydomowych oczyszczalni ścieków.

Kolejnym obok rzecznego rodzajem żwiru popularnie stosowanym w budownictwie jest żwir morski. Choć jego zasolenie nie pozwala na produkcję betonu, żwir morski jest częstym bywalcem zakładów budowlanych. Za jego pomocą tworzy się bowiem przeróżne posypki pod chodniki, a często również wysypuje się nim ogrodowe ścieżki. Żwir morski, podobnie jak rzeczny, może być także wykorzystywany także w celach dekoracyjnych w przydomowych ogrodach, na ogródkach działkowych czy miejskich terenach zielonych.

Wydobywanie żwiru morskiego

Wydobywanie żwiru morskiego.

Żwir jest często wykorzystywany także do budowy obiektów sportowych, np. jako podbudowa boisk piłkarskich czy kortów tenisowych. Przy budowie boiska przeznaczonego do gry w piłkę nożną, żwir umieszczany jest pod trawą w celu lepszej stabilizacji nawierzchni. Ciekawym zastosowaniem żwiru, zarówno morskiego, jak i rzecznego, jest dość popularne dziś wykorzystanie go w gruntownych wymiennikach ciepła. Płukany drobny żwir stanowi dla nich naturalny filtr, przez który przepuszczane jest powietrze. Żwir zatrzymuje na swojej powierzchni zanieczyszczenia, dzięki czemu do obiegu trafia czyste i nawilżone już powietrze.

Najważniejsze zalety żwiru w budownictwie

Żwir, ze względu na swoją niską cenę i stosunkowo łatwą dostępność znajduje dziś w budownictwie wiele zastosowań. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość zakupienia żwiru w różnych wariantach frakcji, przez co możliwe jest stosowanie go w bardziej różnorodnych sytuacjach. Dodatkowo też żwiry występują naturalnie w wielu kolorach, co oczywiście stanowi doskonały element dekoracyjny i jest niewątpliwym atutem dla wszystkich wielbicieli przydomowych ogródków i pięknie wystrojonych podjazdów. Wielokolorowy żwir to dziś trwała i tania inwestycja zarówno do użytku prywatnego, jak i w szerszych zastosowaniach przemysłowych.