Odnawialne Źródła Energii stają się coraz popularniejsze nie tylko w kontekście działania całego kraju, ale także poszczególnych gospodarstw domowych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w różnego rodzaju rozwiązania oparte na tej technologii.

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych jest fotowoltaika, która przez ostanie lata zyskała spore grono osób, które do dziś korzystają z energii pozyskiwanej ze słońca. Tak duże zainteresowanie tego typu instalacjami jest spowodowane głównie ich opłacalnością oraz tym, że w sposób ekologiczny potrafią produkować energię elektryczną. Warto jednak pamiętać o tym, że instalacja fotowoltaiczna musi być dobrania odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego, aby była ona opłacalna i skutecznie redukowała rachunki za prąd. Z tego względu warto wiedzieć, co decyduje o jej mocy, jak wybrać odpowiednią instalację i dlaczego jest to tak ważny krok.

Co decyduje o mocy instalacji fotowoltaicznej?

Wybierając instalację fotowoltaiczną, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów, które mają wpływ na jej moc i tym samym opłacalność całej inwestycji. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest oczywiście zapotrzebowanie na energię w danym gospodarstwie domowym. Ten parametr określa, ile energii elektrycznej zużywa gospodarstwo domowe i to właśnie na podstawie zapotrzebowania określana jest optymalna moc instalacji fotowoltaicznej. Warto jednak pamiętać o tym, że kierowanie się wyłącznie tym parametry nie jest dobrym rozwiązaniem.

Panele fotowoltaiczne posiadają pewną sprawność, którą określa producent na podstawie testów. Lepszej jakości panele z pewnością będą miały ten parametr na wyższym poziomie. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że parametr ten określa maksymalną wydajność paneli przy idealnym nasłonecznieniu. To sprawia, że jeśli miejsce, w którym zostaną zamontowane panele, w jakimś stopniu jest zacienione lub na przykład niebo jest zachmurzone, to panele będą produkowały znacznie mniejszą ilość energii elektrycznej. Tę kwestię trzeba wziąć pod uwagę, decydując jakiej mocy powinna być montowana instalacja fotowoltaiczna. Dzięki temu unikniemy problemów z niedoborem energii w sytuacji, gdy panele nie będą pracowały z pełną wydajnością.

Dlaczego dobranie odpowiedniej mocy instalacji jest tak ważne?

Dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej sprawia, że inwestycja ta jest opłacalna, ponieważ cały system może działać z optymalną wydajnością, zapewniając tym samym wystarczającą ilość energii dla danego gospodarstwa domowego. Ponadto im lepiej dopasujemy moc instalacji do własnych potrzeb, tym szybciej koszty jej zakupu i montażu się zwrócą. Z tego względu warto dokładnie przemyśleć tę decyzję i wybrać taką moc instalacji fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną i przy tym nie będzie produkowała zbyt dużo energii, która nie będzie wykorzystywana.

Oczywiście nadmiar wyprodukowanej energii, zawsze można magazynować w sieci energetycznej i odebrać go, gdy będzie nam to potrzebne przy zachowaniu współczynnika odpustu 0,7 lub 0,8 w zależności od mocy instalacji. Ponadto nowe zasady, które wchodzą w życie od 1 kwietnia 2022 roku, pozwalają także na sprzedaż nadmiaru energii elektrycznej, a zarobione w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na zakup energii lub też otrzymać je w formie wynagrodzenia. Warto jednak pamiętać, że te rozwiązania mają też pewne ograniczenia, wiec nie warto inwestować w dużo większą instalację tylko po to, aby próbować na niej zarobić lub uzyskać inne korzyści.

Jak dobrać odpowiednią moc mikroinstalacji fotowoltaicznej do własnych potrzeb?

Moc instalacji fotowoltaicznej dobiera się na podstawie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz wielu innych ważnych kwestii takich jak lokalizacja, miejsce montażu (dach czy grunt), zacienienie i wiele innych. Aby wykonać to zadanie w prawidłowy sposób, trzeba mieć sporą wiedzę, umiejętności i doświadczenie z tego względu warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego. W ramach tej usługi specjalista dokonuje oględzin danego miejsca, wykonuje pomiary i określa jaka moc będzie optymalna w danym miejscu, dzięki czemu unikniemy zakupu instalacji o złej mocy. Inwestując w instalacje fotowoltaiczne w Jeleniej Górze, warto rozważyć to rozwiązanie.