Branża budowlana stale się rozwija. Nowoczesne produkty i metody budowlane cieszą się dużą popularnością zarówno wśród specjalistów z branży i innowacyjnych firm budowlanych, jak i wśród klientów, którzy doceniają wysoką jakość i bezpieczeństwo nowych rozwiązań. Jedną z nowości w branży są na przykład płyty fundamentowe, będące alternatywą dla tradycyjnych fundamentów, składające się z ław i ścian. Kiedy warto zdecydować się na fundamenty płytowe i jakie są ich zalety? Dowiedz się więcej na ich temat i wybierz odpowiednie fundamenty do domu.

Nowoczesne rozwiązanie w bardzo przystępnej cenie i z szybkim czasem realizacji

Często wydaje się, że nowoczesne rozwiązania budowlane są bardzo drogie. Oczywiście zdarza się tak, że w innowacyjne technologie trzeba zainwestować nieco więcej niż w standardowe rozwiązania, jednak w przypadku płyt fundamentowych jest zupełnie odwrotnie. Ten rodzaj fundamentów budowlanych jest znacznie bardziej przystępny cenowo niż klasyczna wersja. Dlatego bardzo wiele osób decyduje się ostatecznie na wybór tego rozwiązania, które jest nie tylko trwałe i bardzo solidne, ale jednocześnie ekonomiczne. Należy jednak pamiętać, że w przypadku na przykład budowy domu na skarpie, inwestycja w płyty fundamentowe, zamiast tradycyjnych fundamentów może okazać się kosztowna ze względu na trudny teren i konieczność wykorzystania wielu płyt na kilku poziomach. Jeśli jednak teren jest stosunkowo płaski, a położenie domu nie jest trudne, to warto pomyśleć nad bardziej nowoczesną metodą.

budowa

Dużą zaletą płyt fundamentowych jest fakt, że niezwykle szybko się je kładzie. W przypadku klasycznych fundamentów budowlanych potrzeba kilku tygodni na ich wykonanie. Wytyczenie, wylanie oraz okres oczekiwania na wyschnięcie zabierają naprawdę mnóstwo czasu i znacznie opóźniają rozpoczęcie kolejnych prac budowlanych. W przypadku płyt fundamentowych nie trzeba czekać aż tak długo – ich położenie zajmuje zazwyczaj około tygodnia. Przyjeżdżają one na plac budowy już gotowe, wykonane z wysokiej jakości betonu, dzięki czemu tego typu fundamenty budowlane kładzie się bez najmniejszego problemu i dodatkowo są one o wiele trwalsze. Należy jednak mieć na uwadze, że wybór płyt fundamentowych uniemożliwia dostęp do warstwy izolacyjnej. Jednak w przypadku takiego rozwiązania jakiekolwiek problemy w tej kwestii są rzadkością i praktycznie nie występują.

Kiedy postawić na tradycyjne fundamenty, a kiedy wybrać płyty fundamentowe?

Płyty fundamentowe sprawdzą się między innymi na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Na terenie, gdzie panują trudne warunki wodne, płyty fundamentowe zagwarantują bezpieczeństwo całej konstrukcji oraz jej stabilność na długie lata. Z kolei tradycyjne fundamenty o wiele lepiej sprawdzą się na nierównym terenie, gdzie ułożenie płyt fundamentowych byłoby nie tylko skomplikowane, ale także wymagałoby znacznie większych nakładów finansowych. Warto uzgodnić kwestię rodzaju fundamentów z firmą budowlaną, która zapozna się dokładnie z terenem, na którym będzie przeprowadzana budowa i wyda odpowiednie zalecenia.

Bez względu na to, czy wybierzesz alternatywę dla klasycznych fundamentów w postaci płyt fundamentowych, czy może jednak postawisz na tradycyjne metody w tym zakresie, dobrze jest wybrać materiały wysokiej jakości. Pamiętaj, że fundamenty budowlane wpływają na trwałość i stabilność całej konstrukcji. Od nich zależy, czy będzie ona funkcjonalna oraz, czy posłuży przez naprawdę długie lata. Dlatego w tej kwestii warto podjąć przemyślaną i rozsądną decyzję, skonsultować ze specjalistami, a elementy budowlane warto nabyć od profesjonalnej firmy z doświadczeniem i cieszącej się dobrymi opiniami w branży.