Żaden plac budowy nie może obejść się bez odpowiedniego rusztowania. Tymczasowa konstrukcja tego rodzaju pozwala przecież na prace na wysokościach. Przykładów budowli z wykorzystaniem rusztowań elewacyjnych można wręcz mnożyć. Są to przecież budynki mieszkalne, domy jednorodzinne, budynki użyteczności publicznej, hale, a nawet zabytki i kościoły. Niektóre z rusztowań nadają się do budynków standardowych, a inne do nietypowych. Pozostaje zatem pytanie, jakie typy rusztowań można wypożyczyć lub zakupić? W końcu nie każdy rodzaj konstrukcji nadaje się do podobnych celów.

Podział rusztowań ze względu na ich konstrukcję

Ze względu na konstrukcję, rusztowania dzieli się na: modułowe, stojakowe, specjalne, a także kolumnowe, wspornikowe, ramowe i kozłowe. Modułowe rusztowania, to takie, które połączone są w stałych punktach, rozmieszczonych w takich samych odstępach. Najczęściej korzysta się z nich przy budowie i konserwacji obiektów przemysłowych. A także tam, gdzie jest duża ilość instalacji. Stojakowe rusztowanie, to z kolei segmenty na podporach. Jego największą zaletę stanowi fakt, że doskonale spisuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Poza tym jest w stanie utrzymać naprawdę ciężkie elementy. Z tego powodu, rusztowanie stojakowe najczęściej wykorzystuje się przy robotach elewacyjnych. Specjalne rusztowania, a więc trzeci rodzaj, to rusztowania, które powstają na skutek łączenia różnych, innych konstrukcji. Mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie bryła budynku nie jest standardowa.

Kolumnowe rusztowania, to, innymi słowy, pionowe rury, do których podłącza się nieco mniejsze elementy. Takowy model sprawdza się najlepiej podczas prac na niewielkich wysokościach. Kozłowe rusztowania są co do zasady dość niskie, dlatego stosuje się je w pomieszczeniach maksymalnej wysokości 2,5 metra. Ramowe rusztowania cechuje szybkość i łatwość zarówno montażu, jak i demontażu. Na tego rodzaju konstrukcje decydują się więc ci, którym zależy na czasie. Ostatnie, czyli wspornikowe rusztowania są przy każdym swoim elemencie dodatkowo usztywniane. Gwarantują stabilność, co jest szczególnie ważne na dość dużych wysokościach.

rusztowanie na budowie

Wynajem sprzętu najwyższej jakości, takiego jak: rusztowania, szalunki czy sklejka topolowa 

Podział rusztowań ze względu na materiał wykonania i sposób użytkowania

Ze względu na sposób użytkowania, rusztowania podzielić można na ruchome i nieruchome. Te pierwsze składają się oczywiście ze sztywnych elementów, które dodatkowo wyposażone są w specjalne kółka. Dzięki temu rusztowanie można przesuwać w całości. Nie demontując, a montując je na nowo. Nieruchome rusztowania, to z kolei konstrukcje wymagające rozłożenia przy przemieszczaniu. Biorąc pod uwagę materiał wykonania, rusztowania dzieli się natomiast na drewniane, aluminiowe, stalowe i takie, które wykonane są z jeszcze innych materiałów. Pierwsze trzy rodzaje są jednak najczęstsze. Przy czym te pierwsze powoli odchodzą w zapomnienie. Nowoczesne rozwiązania są w końcu o wiele bardziej praktyczne i przede wszystkim – bezpieczne. Poza tym dają możliwość szybkiego montażu i demontażu, co w niektórych warunkach jest bardzo ważne.

Jak widać, typów rusztowań jest bardzo dużo. Praktycznie każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, bo nadaje się do określonych prac. Gdzie udać się, jeśli chcemy dany model kupić lub wynająć? Profesjonalne rusztowania elewacyjne można dobrać do danego projektu i wypożyczyć w bardzo atrakcyjnych cenach. Dodatkowo szybka wysyłka w każde miejsce w Polsce, to największe zalety przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że korzystając z takiej opcji, nie trzeba szukać stacjonarnego punktu, który umożliwi współpracę na miejscu.