Mosty zwodzone stawiane są właśnie tam, gdzie z pewnych względów niemożliwym jest wybudowanie klasycznego, tradycyjnego mostu. Stawia się je również w miejscach, gdzie liczy się możliwość tymczasowego usunięcia mostu. Jak działają mosty zwodzone? Jaki jest ich mechanizm ich funkcjonowania i zastosowanie? Podpowiadamy!

Ruchome mosty są konstrukcjami, które niezaprzeczalnie budzą podziw. Nie tylko wśród mieszkańców miast, którzy mają z nimi styczność na co dzień, ale także wśród turystów. Najsłynniejszy most tego rodzaju, to oczywiście Tower Bridge w Londynie. Pochodzi on z końca XIX wieku i może pochwalić się wysokimi, charakterystycznymi dla niego wieżami. Równie imponujący jest też Thomas Heatherwicks Rolling Bridge, czyli zwijany most z tego samego miasta czy nasz rodzimy Most Kolejowy w Szczecinie – przez niektórych nazywany również Mostem Wrocławskim. Ciekawostką jest to, że jest to jeden z zaledwie kilku mostów kolejowych w Europie. Wybudowano go w latach 30stych, a odnowiono zaraz po wojnie i zniszczeniach, które wywołała.

W jaki sposób działa most zwodzony i kto nim steruje?

Wiele osób zastanawia się, jak działają mosty zwodzone. Olbrzymia budowla, która podnosi się i opada w konkretnych momentach, zdaje się być przecież bardzo zaawansowana technologicznie. Sercem całego układu są oczywiście przęsła, a więc ruchome części każdego mostu zwodzonego. Poza tym niezbędny jest też układ napędowy, układ sterowania, no i oczywiście elektrotechnika. To, w jaki sposób dopasowuje się ruch do działania mostu, w każdym miejscu wygląda podobnie. Otóż w momencie, gdy ma wznowić się ruch wodny, zatrzymuje się ruch pieszy. Krzyżowanie się tych dwóch sposobów przemieszczania się wymaga zastosowania techniki przeciwwagi – unosi się jedno albo obydwa skrzydła mostu. Pracownik za to odpowiedzialny i sterujący ruchem mostu dokonuje czynności podnoszenia jego elementów ze swojego stanowiska pracy. Mosty zwodzone najczęściej wykonuje się z betonu i stali, tak by były maksymalnie wytrzymałe. Nie bez znaczenia pozostają również inne elementy, między innymi te zabezpieczające użytkowników mostów zwodzonych. Tego rodzaju elementy są bowiem niezbędne. Nie tylko przy mostach podnoszonych, ale i klasycznychmost zwodzony w Petersburgu.

Jakie są największe zalety mostów zwodzonych?

Mosty zwodzone z pewnością budzą niekryty podziw – ich konstrukcja jest bowiem naprawdę imponująca. Nic dziwnego, że tego rodzaju modeli cały czas przybywa. Nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Poza tym umożliwiają krzyżowanie dróg wodnych i lądowych, co w wielu sytuacjach jest sporym ułatwieniem w funkcjonowaniu miasta. By most zwodzony był bezpieczny – zarówno dla pieszych, jak i statków – musi być cały czas kontrolowany. Zautomatyzowany sposób podnoszenia i opuszczania mostu, grozi przecież ewentualnymi awariami. Systematyczna kontrola konstrukcji jest więc niezbędna. Nie bez znaczenia pozostaje też regularna wymiana części, które uległy eksploatacji. Właśnie dlatego, że mosty zwodzone odrywają dużą rolę w swobodnym przemieszczaniu się, należy pamiętać, jak duża odpowiedzialność leży po stronie projektanta oraz firmy zajmującej się wykonaniem także elementów uzupełniających. Niezbędne są balustrady mostowe, które u sprawdzonych producentów można wybrać m.in. w katalogu detali mostowych.

Mimo kilku niedogodności – w niektórych warunkach, mosty zwodzone są jedynym rozwiązaniem. W Polsce most zwodzony funkcjonuje między innymi nad morzem – w Dziwnowie i w Sobieszewie. Ten drugi, to największy most zwodzony w naszym kraju. Kosztował ponad 59 milionów zł, a w 2019 r. minął zaledwie rok od kiedy został oddany do powszechnego użytku.