Budowa domu jednorodzinnego to niełatwe wyzwanie. Trzeba wówczas zwrócić uwagę na tak różne aspekty jak na przykład estetyka wnętrz (kolor elewacji rodzaj pokrycia dachowego itp.), zgodność projektu budowy z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Są to ważne, ale nie jedyne aspekty, o których należy pamiętać. Ważną kwestię stanowi także wybór: dom jednorodzinny parterowy z poddaszem lub bez.

Dom z poddaszem użytkowym i bez – zalety i wady?

Jedną z zalet, którymi cechują się domy z poddaszem, jest fakt, że zajmują one mniej miejsca na działce, oferując jednocześnie więcej powierzchni użytkowej. Takie rozwiązanie może być szczególnie użyteczne w przypadku, gdy dysponujemy działką budowlaną, która z uwagi na swoje rozmiary lub ułożenie nie pozwala na zbudowanie dużego domu jednorodzinnego parterowego. Jest to oczywiste, aczkolwiek nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Brak poddasza oznacza, że trzeba odpowiednio zaplanować właściwie każdy metr kwadratowy powierzchni. Nie ma tu miejsca na rozrzutność. Niestety, w przypadku domu parterowego bez poddasza nie zawsze można pozwolić sobie na takie luksusy jak na przykład dwie łazienki czy osobny pokój sypialny dla każdego domownika.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o konstrukcje wyposażone w poddasze. W takim wypadku poddasze może być zagospodarowane na różne sposoby, w tym na przykład jako:

  • pokój sypialny dla dziecka,
  • strych,
  • składzik na niepotrzebne rzeczy, narzędzia ogrodnicze itp.

Ta specyficzna konstrukcja sprawia, że dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym może być dobrym miejscem dla rodziny wielopokoleniowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jedną z kondygnacji zajęli rodzice lub teściowie, drugą zaś młoda para. Taki układ daje wszystkim poczucie prywatności i dyskrecji.

Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy mamy do czynienia z domem jednorodzinnym bez poddasza użytkowego. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że jest to rozwiązanie pozbawione zalet. Wręcz przeciwnie: może być to świetne rozwiązanie, jeśli dysponujesz dużą działką. Duży dom bez poddasza to dobre rozwiązanie w przypadku wszystkich tych, którzy zmagają się z różnego rodzaju chorobami stawów, niewydolnością itp.

Dom z poddaszem użytkowym lub bez – która wersja jest bardziej energooszczędna?

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą to wersja parterowa jest wariantem mniej korzystnym pod kątem energooszczędności. Taki stan rzeczy częściowo wynika ze sposobu ułożenia dachu. Z drugiej jednak strony dom z poddaszem użytkowym wymaga zakupu większej ilości surowca energetycznego. Poniekąd wydaje się to oczywiste: większa powierzchnia oznacza konieczność bardziej intensywnego ogrzewania… co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania.

Warto przy tym pamiętać, że obydwa rodzaje konstrukcji, tzn. domy jednorodzinne z poddaszem oraz bez – potrzebują odpowiedniego ocieplenia, jeśli chcesz zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dom jednorodzinny z poddaszem lub bez dodatkowej kondygnacji, warto, byś zastosował na przykład takie rozwiązania jak:

  • wełna mineralna,
  • pianka poliuretanowa (PUR).

Dzięki temu można będzie uniknąć tzw. mostków termicznych, tzn. ciągów, przez które ucieka na zewnątrz powietrze ogrzane w domu.

projekt

Dom jednorodzinny – projekt budowlany

Budowa każdego domu jednorodzinnego musi opierać się o projekt. Ciekawym rozwiązaniem, z którego korzysta się coraz częściej na przestrzeni ostatnich lat, jest gotowy projekt domu parterowego (lub – jeśli zajdzie taka potrzeba – domu z kilkoma kondygnacjami). Takie rozwiązanie to przede wszystkim oszczędność czasu, ponieważ pracownicy biura projektowego dysponują wówczas gotową dokumentacją. Zamiast „wynajdować” projekt na nowo, wystarczy jedynie dostosować już istniejący projekt do lokalnych warunków, Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) oraz Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZiZT).

Dom jednorodzinny parterowy z poddaszem lub bez. Podsumowanie

Zarówno dom jednorodzinny parterowy z poddaszem, jak i konstrukcja budowlana bez poddasza, to rozwiązania, które mają zalety i wady. Dobrą informację w tym przypadku stanowi fakt, że jeśli wybierzesz odpowiedni projekt budowlany domu jednorodzinnego, możesz stworzyć taką konstrukcję, którą da się potem rozbudować o dodatkową kondygnację, czyli poddasze użytkowe.