Popularne „blaszaki” nadal znajdują szerokie zastosowanie i są zwłaszcza chętnie zamawiane, aby zabezpieczyć swoje auto przed niszczącymi czynnikami atmosferycznymi. Jeżeli posiada się wolną przestrzeń na swojej działce budowlanej, można ją przeznaczyć na samodzielne wzniesienie odpowiedniej konstrukcji albo skorzystać z gotowych, modułowych garaży blaszanych, dostępnych na rynku.
Regulacje prawne
Zanim przystąpi się do realizacji budowy blaszaka, należy zapoznać się z przepisami, które określają dopuszczalne rozmiary konstrukcji. Jeżeli blaszak ma być wykonywany bez pozwolenia na budowę, musi spełniać wymogi określane Ustawą o prawie budowlanym Art 29, pkt 2, który dopuszcza postawienie jednego garażu do 35m2 na przypadające każde 500m2 powierzchni działki[1]. Jeżeli blaszak nie został ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego, jest to jedyne możliwe prawnie rozwiązanie. Aby konstrukcja nie została uznana za postawioną nielegalnie, należy ją zgłosić do właściwej jednostki administracyjnej w postaci urzędu miasta lub gminy. Poza ograniczeniami wymiarów, wznoszony blaszak nie może wymagać nadmiernych ingerencji budowlanych chociażby w postaci przyłączenia wody, elektryki, wykopania kanału. Wówczas przepisy mogą zostać zinterpretowane na niekorzyść, czyli będzie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę takiego garażu.
Przygotowanie podłoża pod garaż wolnostojący
Do pozytywnej weryfikacji urzędowej może się okazać niezbędne przedstawienie schematu przygotowania podłoża, na którym zostanie postawiony garaż. W zależności czy ma być to konstrukcja na stałe czy z możliwością ewentualnego przenoszenia, w przypadku zmiany zagospodarowania przestrzennego działki, może to być trwały fundament lub specjalnie postawione bloczki albo stopy betonowe, które można w każdej chwili rozmontować. Najprostszą i trwała formą będzie żelbetowa wylewka pod garaż blaszany, która musi być wykonana na płaskim, równym podłożu, aby zapewnić wymaganą stabilność dla całej konstrukcji. Ważne, aby zadeklarowaną wartość powierzchni precyzyjnie wykonać, ponieważ nie ma możliwości dosztukowania, jeśli przykładowo zabraknie kilka cennych centymetrów. W przypadku wznoszenia garażu przez inwestora budowlanego, może się zdarzyć, że potencjalny wykonawca również zażyczy przedstawienia schematu przygotowanego podłoża.
Garaż blaszany czy akrylowy?
Gotowy, modułowy garaż blaszany posiada stalową konstrukcję, która jest pokryta blachą ocynkowaną, przytwierdzoną za pomocą nitów. Transportowany jest w kilku częściach, które następnie samodzielnie się skręca albo są w całości montowane przez wybraną firmę wykonawcza. Przy wyborze danego rodzaju blaszaka warto rozważyć, który będzie najkorzystniejszy – na rynku najbardziej popularne są garaże blaszane oraz akrylowe. Pierwszy to najbardziej podstawowy typ, który nie wyróżnia się ani kolorem, ani formą. Droższą alternatywą jest garaż akrylowy, który zamiast samej blachy cynkowej, posiada specjalną warstwę akrylową, cechującą się trwałą, wybraną kolorystyką. Dzięki temu konstrukcja wygląda korzystniej estetycznie i pozwala na dostosowanie stylistyczne do panującej zabudowy działki. Oczywiście koszt zwykłego blaszanego garażu jest dużo niższy, lecz jeśli zamierza się go pomalować, lepiej wybrać wersję z fabrycznie nałożoną warstwą kolorowego akrylu. Wbrew pozorom, zakup odpowiedniej farby, poświęcony czas i ogrom fizycznej pracy, który trzeba włożyć w wykończenie garażu wcale nie rekompensują w ten sposób zaoszczędzonych pieniędzy.
Funkcjonalność i estetyka
Jeśli chce się mieć dobry garaż o atrakcyjnym wyglądzie, warto zamawiać wersję akrylową u znanych i cenionych wykonawców. Profesjonalne firmy oferują gotowe konstrukcje w szerokiej palecie barwnej, również w postaci okleiny drewnopodobnej. W ten sposób garaż będzie się świetnie komponował z ogrodową altaną czy tarasem. Przy przygotowaniu solidnego podłoża można również zdać się na fachowców, którzy jednocześnie zadbają o rzetelne przymocowanie całej konstrukcji.
[1] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf