Wszystkie działania służące sprzedaży lub wynajmu nieruchomości wiążą się zazwyczaj ze żmudną i ciężką pracą. Jej właściciel musi najczęściej sam mieszkanie wyceniać, spisywać i przedstawiać wszystkie parametry, a ponadto czasami użerać się z wybrednymi potencjalnymi kupcami.

Istnieje jednak prosty sposób na uniknięcie powyższych problemów. Jak wiadomo, istnieją biura nieruchomości i wbrew powszechnej opinii, że inwestowanie w pośrednika jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto, to bardzo często jego pomoc okazuje się nieoceniona. Kwestią, przez którą nie każdy decyduje się na usługi biura, jest prowizja biura nieruchomości.

Czym jest prowizja pośrednika nieruchomości?

Prowizję tę można podzielić na dwa rodzaje, z których jednak najwięcej czerpie pośrednik:

  1. Pierwszym jest prowizja od sprzedającego. Osoba chcąca sprzedać mieszkanie zleca wszystkie obowiązki z tym związane pośrednikowi. Umowę tę można podpisać na wyłączność lub nie. Jeśli sprzedający decyduje się na drugą opcję, wtedy może zgłosić się do kilku biur i zapłacić wyłącznie temu, komu uda się sfinalizować sprzedaż.

Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że wybór pośredników będzie zależeć od jego kompetencji, ale również wynagrodzenia, jakie oczekuje on od sprzedającego.

Należy mieć jednak na względzie, że w umowie zawartej z pośrednikiem może znajdywać się kruczek uniemożliwiający sprzedającemu zgłaszanie się do innych biur nieruchomości, poszukiwanie kupca samodzielnie czy też paragraf mówiący o tym, że pośrednik pobiera stałą kwotę za usługi niezależnie od sprzedaży.

  1. Drugim rodzajem jest prowizja od kupującego. Ten typ wskazuje na to, że to również kupujący ponosi koszty za działalność biura nieruchomości. Są one zwykle zbliżone do tych sprzedającego, ale bywa też tak, że to na kupującego przechodzą wszystkie wydatki związane z prowizją.

Nie jest to oczywiście dla niego korzystne, ale często zdarza się tak, że pośrednik wynajęty przez sprzedającego pomaga również kupcowi jeśli zdecyduje się on na zakup nieruchomości, dzięki czemu nie jest on skazany na samodzielne załatwianie wszystkich formalności.

Ile wynosi prowizja biura nieruchomości?

Niestety nie ma jednego określonego cennika dla wszystkich biur. Najbardziej popularną jest jednak prowizja liczona w procentach, co pozwala oszacować jej wysokość adekwatnie do wartości nieruchomości.

Większość pośredników wylicza prowizję 2-3% od wartości domu czy mieszkania, jednak zdarzają się również sytuacje, gdzie wynosi ona 5-6%. Wtedy warto dopytać się o uzasadnienie tak wysokiej prowizji oraz o to, jakie konkretne obowiązki pośrednika się na nią składają.

Zbyt niskie oprocentowanie prowizji również występuje na rynku nieruchomości. Zwłaszcza w tej dla kupującego. Biura, aby przyciągnąć klientów, często w swoich sloganach zawierają informację, że oprocentowanie prowizji od kupującego wynosi 0%, natomiast najczęściej nie jest to korzystne dla sprzedającego, dlatego nie zawsze godzi się on na taką ofertę.

Jeśli jednak spotkamy się z prowizją od sprzedającego sięgającą poniżej 2%, to powinno dać nam to do myślenia, czy aby na pewno pośrednikowi opłaca się taka umowa, czy nie będzie przez to rozumiał ograniczenia swojej pracy wyłącznie do drobnej pomocy.

Warto zatem poszukiwać profesjonalnych biur nieruchomości takich jak N-Home, które posiada stabilne procedury i metody działania oraz najlepiej jeśli na rynku cechuje się skuteczną i wysoką sprzedażą.

n-home

Dlaczego warto ponieść koszty związane z prowizją?

Wbrew powszechnym opiniom, praca pośredników nieruchomości jest bardzo skuteczna. Jeśli decydujemy się powierzyć im sprzedaż, to oni najczęściej:

  • Aranżują profesjonalne sesje zdjęciowe mieszkań czy domów;
  • Redagują a czasem nawet samodzielnie piszą ogłoszenia o sprzedaży w taki sposób, by zachęcały potencjalnych kupców do obejrzenia nieruchomości;
  • Załatwiają publikację ogłoszenia w gazetach i wielu serwisach ogłoszeniowych – w tym zlecają wykonanie banneru promocyjnego, jeśli sprzedający decyduje się na taką opcję
  • Przeprowadzają spotkania z kupcami i prezentują im posiadłości;
  • Dbają o formalności administracyjne związane ze sprzedażą.

Widać zatem, że czasami wysokie oprocentowanie wiąże się nie tylko z poświęconym czasem pośrednika, ale także z wydatkami, jakie ponosi on, by dobrze zareklamować i przedstawić nieruchomość.

Nieraz warto więc ponieść prowizję biura nieruchomości, by mieć pewność, że nasze mieszkanie czy dom będzie odpowiednio sprzedane, czy nabyte pod kątem prawnym i technicznym oraz uniknąć wielu niespodzianek i wypełniania formalności wiążących się z samodzielną sprzedażą nieruchomości.