Niegdyś stawiało się na tradycyjne rozwiązania w dziedzinie wystroju wnętrz, dziś jest zupełnie inaczej – chcemy się wyróżnić i mieć coś, czego w innych domach próżno szukać. Jednym z tego typu pomysłów popularnych w ostatnim czasie są szklane drzwi, które można zamontować w różnych pomieszczeniach – łazienkach, garderobach, salonach czy zamiast tradycyjnych i ciężkich drzwi tarasowych.

Drzwi jako praktyczny element domu

Drzwi są potrzebne w naszym domu, byśmy na dłuższą bądź krótszą chwilę mogli odizolować się od innych członków rodziny i pobyć trochę sami, zapewniając sobie intymność. Jednocześnie pozwalają wędrować z jednych pomieszczeń do drugich. I choć wydaje się, że pełnią głównie praktyczne funkcje, to można sprawić, by przy okazji stały się domową dekoracją. Jak to zrobić? Wybierając drzwi ze szkła.

Zalety szklanych drzwi

Szklane drzwi to przede wszystkim drzwi bezpieczne – wykonane z hartowanego szkła nie rozbijają się tak jak tradycyjne szkło. Nie powodują tym samym powstawania ostrych odłamków mogących zranić skórę i powodować głębokie rany wymagające szycia. Szkło hartowane jest dużo odporniejsze od tradycyjnego ze względu na proces podgrzewania w trakcie produkcji – drzwi stają się odporne na uderzenia, zarysowania i odkształcanie. Dodatkowo pozwalają doświetlić pomieszczenia z niewielką liczbą okien lub optycznie powiększyć mały salon czy garderobę umieszczoną na skraju pokoju, w której potrzebujemy naturalnego światła choćby po to, by zrobić poranny makijaż. Są uniwersalne – wpisują się w każde wnętrze, niezależnie od reprezentowanego przez nie stylu. Chcesz mieszkanie skandynawskie albo rustykalne i marzą Ci się szklane drzwi? Proszę bardzo.

Szklane drzwi – z jakich rozwiązań możemy wybierać?

drzwi szklane wzorzysteDrzwi szklane, ale tradycyjne, otwierane przy pomocy klamki, czy nowoczesne drzwi przesuwne, które zabierają znacznie mniej miejsca? Wybór zależy od rodzaju pomieszczenia, niemniej jednak jeśli zależy nam na niekonwencjonalnym podejściu do wystroju wnętrz, warto postawić na to drugie rozwiązanie. To nie jedyny wybór, który nas czeka, bowiem producenci oferują dopasowanie szkła do naszych oczekiwań, dzięki czemu produkują drzwi zarówno ze szkła przezroczystego, matowego błyszczącego, metalicznego czy piaskowanego. A jeśli chcemy drzwi szklane, ale inne niż białe? Nie ma żadnego problemu, dziś można sobie zażyczyć dosłownie wszystko.

Szklane drzwi – w jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdzą?

Salon, garderoba albo łazienka bez okna przylegająca do sypialni? To pomieszczenia, które z pewnością skorzystają na szklanych drzwiach dzięki odpowiedniemu doświetleniu przez promienie słoneczne. Jeśli podoba Ci się połączenie salonu z aneksem kuchennym, ale jednak chciałbyś te pomieszczenia czymś rozdzielić, szklane drzwi sprawdzą się w tej roli całkiem dobrze. Nie stracisz powierzchni, wręcz przeciwnie, optycznie ją zyskasz, a jednocześnie minimalnie odseparujesz się od domowego gwaru.

Wady szklanych drzwi? Przepuszczalność światła  i hałasu

O ile często przenikania światła przez drzwi może być zaletą, o tyle nie warto się decydować na takie rozwiązanie, jeśli mamy dużą powierzchnię okien – w pomieszczeniach będzie za gorąco. Pamiętajmy też, że jeśli zależy nam, by do salonu nie docierały dźwięki z kuchni i odwrotnie, to szklane drzwi intymności i ciszy nam raczej nie zapewnią. Ponieważ szkło przyciąga kurz i brud, na pewno na drzwiach zobaczysz ślady dłoni. Przygotuj się zatem na częste mycie z użyciem odpowiednich środków – możesz postawić na domowe specyfiki, na przykład mieszaniny wody z octem, a cały proces zakończyć polerowaniem z użyciem bawełnianej ściereczki. Wcale nie takie trudne, prawda?

Zatem jeśli właśnie urządzasz mieszkanie i szukasz rozwiązań, które jeszcze nie wkroczyły na salony marketów budowlanych, postaw na szklane drzwi, dzięki którym nadasz pomieszczeniom unikalnego charakteru.