Są takie materiały, które ze względu na swoje uniwersalne cechy znajdują zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie życia i wszystkich możliwych branżach. Jednym z takich materiałów jest sklejka – popularna, ceniona, niedroga i bardzo funkcjonalna!
Sklejka, jako materiał niezwykle praktyczny, wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się ją między innymi przy wykańczaniu samochodów, domów, a nawet statków. Jednak z racji tego, że jest elastyczna i łatwa w obróbce, sami w domowym zaciszu lub warsztacie, też możemy stworzyć z niej ciekawe rzeczy! Oto trzy najbardziej popularne zastosowania sklejki:
Sklejka, jako tworzywo wykorzystywane przy rozwijaniu pasji i hobby
Kiedy lubimy samodzielnie tworzyć ozdoby i dekoracje, możemy czasowo odłożyć włóczki wełny czy bawełniane sznurki i zainteresować się drewnopochodnymi materiałami. Dzięki nim stworzymy coś trwałego i wytrzymałego. Coś, co położyć będziemy mogli na półce lub podarować najbliższej osobie w prezencie.
I tak, sklejką posłużyć możemy się przy wyrabianiu szkatułek, pudełek, drobnych zabawek czy po prostu świątecznych dekoracji. Odpowiednio wycinając kolejne elementy możemy stworzyć przecież drewnianego renifera na czas świąt Bożego Narodzenia, czy zająca na Wielkanoc.
Powierzchnię sklejki maluje się zresztą w bardzo łatwy sposób. Dlatego wszystkie stworzone w ten sposób ozdoby możemy ukończyć zarówno w błękitnej, różowej, złotej czy srebrnej wersji. Jeśli jednak wolimy by dekoracje zachowały naturalne sęki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z farby. Sklejka sama w sobie jest przecież bardzo efektowna. Tego rodzaju ozdoby idealnie wpiszą się zresztą w ekologiczny, modny ostatnimi czasy styl.
Sklejka, jako materiał wykończeniowy w mieszkaniu
Wraz z modą na industrialne i skandynawskie wnętrza, sklejka zyskała na popularności w kwestiach budowlanych i wykończeniowych. Jest bowiem efektowna z racji ciekawych słoi, praktyczna i uniwersalna. Doskonale nadaje się do wykończenia podłóg, ścian i tworzenia designerskich mebli, które biją rekordy popularności i często prezentowane są w tak zwanych wnętrzarskich czasopismach.
Jeśli nie mamy na tyle rozwiniętych zdolności, by ze sklejki tworzyć meble, możemy pokusić się przynajmniej o drobne wykończenie wnętrza. Zarówno salonu, sypialni, jak i kuchni. By pokój dzienny stał się bardziej przytulny, wystarczy sklejkę wykorzystać, jako panel pod telewizor. Z kolei, aby kuchnia nabrała nieco uroku, sklejka posłużyć nam może jako panel między stojącymi, a wiszącymi szafkami. W sypialni zrobić z niej możemy ciekawy zagłówek, a w korytarzu designerski wieszak na kurtki.
Sklejka, jako uniwersalny pomysł na wykończenie zabudowy samochodu dostawczego
Sklejkę można też wykorzystać przy nieco innych potrzebach. Między innymi tych związanych z własnym biznesem i zabudową samochodów dostawczych. Jako, że samochody przewożące różnego rodzaju materiały i towary muszą gwarantować im bezpieczeństwo, przewoźnicy starają się znaleźć na to odpowiedni sposób.
A uniwersalnym i zapewniającym wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne jest ten związany ze sklejką.
Na rynku działają nawet firmy, które w swojej ofercie mają gotowe zabudowy. Betulla proponuje na przykład te do modeli Fiata Ducato, Citroena Jumpera czy Peugeota Boxera. Poza tym, w sklepie zamówić można też pojedyncze elementy do samodzielnego zabezpieczenia wnętrza samochodu. Proponowana suchotrwała sklejka pozwoli na zabudowanie i zabezpieczenie ścian, sufitów, nadkoli, ale i podłóg czy uchwytów i haków.